action:article | category:SPORTS21 | adString:SPORTS21 | zoneID:40

Home » Sports » High School Sports

January 27. 2013 11:03PM

NHIAA Indoor Track Meet Results


Monadnock Regional High School hurdler Michaela Athanasopoulos clears the final stretch of a 55-meter hurdle heat during an NHIAA Indoor Track Meet at the Paul Sweet Oval at the University of New Hampshire in Durham Sunday afternoon. (MARK BOLTON/UNION LEADER)
Sunday, at UNH

Girls' results

55 meter dash: 1. Jelesa Nelson, Coe-Brown, 7.50; 2. Jessica Krafft, Milford, 7.50; 3. Mikayla Hickey, Souhegan, 7.50; 4. Lauren Montgomery, Coe-Brown, 7.70; 5. Melanie Subbiah, Hanover, 7.80; 6. Hannah Wood, Newmarket 7.90

300 Meter Dash: 1 Michele Tremblay, Goffstown, 42.90; 2. Hannah Wood, Newmarket, 43.80; 3. Cindy Fanny, Merrimack Valley, 44.70; 4. Nicole DeAlmedia, Nashua North, 45.00; 5. Nicole Assetta, Trinity 45.50; 6. Emily Swanson, Timberlane, 45.60

600 meter run: 1 Aidan Bardos, Hanover 1:41.20; 2 Amy Lambert, Souhegan, 1:46.50; 3. Savanna Spencer, Winnacunnet, 1:46.70; 4. Lindsay Terry, Coe-Brown 1:47.40; 5. Laura Vincent, Nashua North, 1:47.60; 6. J. Williams, Nashua North, 1:49.20

1000 meter run: 1. Katherine Estep, Timberlane 3:13.70; 2. Rachel Avard, West 3:16.20; 3. Katie Scannell, Coe-Brown 3:16.50; 4. Katelyn Terry, Coe-Brown 3:17.90; 5. Min-Lu Kelly-Durham, Souhegan 3:23.50; 6. Molly Power, Winnacunnet 3:26.00

1500 meter run: 1. Laurel Gagnon, Central, 4:57.30; 2. Elisabeth Danis, Coe-Brown 4:57.60; 3. Brooke Laskowsky, Coe-Brown 5:03.90; 4. Mercedes McCoy, Winnacunnet, 5:12.40; 5. Aimee Krafft, Milford 5:20.20; 6. Kelsi Farren, Nashua North 5:22.80

55 meter hurdles: 1. Melanie Subbiah, Hanover 9.10; 2. Ann Sheehy, Winnacunnet, 9.60; 3. Haley Zanga, Con-Val 9.70; 4. Danira Ibrahimovic, Memorial 9.80; 5. Astri Johnson, Souhegan 9.90; Katherine Nash, Winnacunnet, 10.60

4 x 160 meter relay: 1. Hanover 1:28.70; 2. Milford 1:29.70; 3. Winnacunnet 1:29.80; 4. Nashua North 1:30.80; 5. Merrimack Valley, 1:30.90; 6. Salem 1:31.00

4 x 400 meter relay: 1 Winnacunnet 4:14.40; 2. Milford 4:16.30; 3. Nashua North 4:20.30; 4. Coe-Brown 4:27.00; 5. Timberlane 4:28.40; 6. Souhegan 4:39.50

4 x 800 meter relay: 1 Milford 10:15.40; 2. Souhegan 10:18.20; 3. Nashua North 10:23.00; 4. Manchester Central 10:38.60; 5. Winnacunnet 10:50.40; 6. Timberlane 11:00.90

High jump: 1. Olivia Burke, Salem, 5-02; 2. Sarah Vaillancourt, Central, 5-02; 3. Emma Checovich, Winnacunnet 5-00; 4. Brooke Simmons, Goffstown, 4-10; 5. Keilah Ireland, Nashua North 4-10; 6. Sarah Hurd, Souhegan, 4-10

Long jump: 1. Emma Checovich, Winnacunnet, 16-02.50; 2. Lauren MacGregor, Salem, 15-05.50; 3. Lauren Montgomery, Coe-Brown 15-05.25; 4. Jaila Remillard, Winnisquam 15-05.00; 5. Samantha Toscano, Coe-Brown 15-04.00; 6. Mikayla Hickey, Souhegan 15-03.00

Shot put: 1. Alley Savioli, Coe-Brown, 35-07.00; 2. Corina Chao, Winnacunnet, 34-02.00; 3. Emily Wernig, Gilford, 31-00.50; 4. Britta Gabrielson, Winnacunnet 30-11.75; 5. Mihaela Ghita, West 30-07.75; 6. Maureen Mullen, Merrimack Valley 30-05.75

High jump: 1. Lauren Anikis, Lebanon 4-10.00; 2. Bridget Murphy, Nashua South, 4-10.00; 3. Emma Bzik, Bedford 4-10.00; 4. Carolyn Nichols, BG 4-08.00; 5. Brianna Michaud, St. Thomas 4-08; 6. Kaitlyn Lavertu, Spaulding 4-08.00

Long jump: 1. Jayne Boylan, Nashua South 16-00; 2. Sena Oran, Nashua South, 15-07.00; 3. Georgia Michalovic, Lebanon, 15-04.50; 4. Kayli Igoe, Oyster River, 15-03.50; 5. Kaitlyn Lavertu, Spaulding 15-03.00; 6. Brenna Williams, Bedford 14-10.00

Shot put: 1. Adaeze Obinelo, Nashua South, 37-07.75; 2. Megan Cunningham, Nashua South, 32-04.75; 3. Stephanie Elliot, Spaulding, 32-01.75; 4. Amanda Ouellette, Bedford 30-01.50; 5.Drew-Moyer, Rebecca, Belmont 29-10.00; 6. Maria Eklund, Hollis/Brookline, 29-07.50

4x800 meter relay: 1. Hollis/Brookline 10:09.90; 2. Bedford 10:22.00; 3. St. Thomas Aquinas 10:27.40; 4. Oyster River 10:57.60

55 meter hurdles: 1. Michaela Athanasopoulos, Monadnock, 8.50; 2. Mandi Lathrop, Oyster River 9.20; 3. Hannah Shawver, Bedford 9.50; 4. Ashley Kippley, Portsmouth C 9.50; 5. Laura Olivier, Oyster River 9.60; 6. Riley Blue, Bedford 9.90

55 meter dash: 1. Kathareeya Tonyai, Conant, 7.10; 2. Johanna Celli, Bedford 7.20; 3. Dominique Twombley, Oyster River 7.50; 4. Michaela Athanasopoulos, Monadnock 7.60; 5. Rebecca Rooney, Bedford 7.70; 6. Monica Zack, Hollis/Brookline 7.70

1000-meter run: 1. Emily Richard, Sanborn 3:15.90; 2. Sarah Crampton, Hollis/Brookline 3:16.20; 3. Anna Noble, Spaulding 3:16.50; 4. Danielle Poublon, BG 3:18.80; 5. Melissa Hiatt, St. Thomas 3:19.00; 6. H. Ntengeri, BG, 3:20.10; 7. Shauna Salem, BG, 3:20.10

600 meter run: 1. Sarah Burke, BG, 1:37.80; 2. Maegan Doody, Oyster River, 1:38.70; 3. Gabby Richardson, BG, 1:45.90; 4. Victoria Flood, Hopkinton, 1:46.20; 5. Rachel Pelletier, BG, 1:46.50; 6. Haleigh Garrett, Bow 1:47.10

300 meter dash: 1. Molly McCabe, BG, 42.00; 2. Kathareeya Tonyai, Conant 42.60; 3. Johanna Celli, Bedford, 42.80; 4. Dominique Twombley, Oyster River, 43.30; 5. Rebecca Rooney, Bedford, 43.50; 6. Molly Smith, St. Thomas, 45.10

1500 meter run: 1. Emma Newton, Hollis/Brookline, 4:57.10; 2. Kristen Larosa, Bedford, 5:02.40; 3. Morghan Linehan, Bedford, 5:07.60; 4. Meghan Philpot, Hollis/Brookline, 5:09.40; 5. Elizabeth McGurk, Mascenic 5:21.80; 6. Elizabeth Abbott, Pembroke 5:24.70

4x400 meter relay: 1. Bishop Guertin 4:13.80; 2. Bedford 4:19.40; 3. Monadnock 4:25.30; 4. Pelham 4:26.40; 5. Nashua South 4:36.10; 6. Windham 4:36.30

4x160 meter relay: 1. Bedford 1:27.70; 2. Bishop Guertin 1:31.10; 3. Monadnock 1:31.50; 4. Oyster River 1:32.80; 5. Spaulding 1:32.90; 6. Nashua South 1:34.00

Boys' results

55 meter dash: 1. Zakari Jenkins, Nashua North, 6.50; 2. Cameron Brownlie, West, 6.50; 3. Thomas Sullivan, Timberlane, 6.60; 4. Ben Franzozo, Winnacunnet, 6.80; 5. Michael Pagan, Nashua North, 6.90; 6. Ben DeForest, Souhegan, 7.00

300 meter dash: 1. Christien Johnson, Central, 38.30; 2. Mike Cadorette, Nashua North, 38.50; 3. Brandon O'Donnell, Timberlane 38.70; 4. Chad Saint-Amant, Nashua North, 39.20; 5. Cameron Brownlie, West 39.20; 6. Anthony Toscano, Coe-Brown 39.40

600 meter run: 1. Jeremy Brassard, Coe-Brown 1:26.10; 2. Brenda Polichronopoulos, Merrimack Valley, 1:27.00; 3. Ben Platt, Souhegan, 1:28.20; 4. Jacob Coutu, Memorial 1:28.80; 5. Rob Mills, Plymouth, 1:29.40; 6. Ryan Lynch, Souhegan 1:29.50

1000 meter run: 1. Sean Munnelly, Campbell, 2:38.60; 2. Jacob Kittredge, Souhegan, 2:38.80; 3. Nathan Kittredge, Souhegan, 2:39.00; 4. Sam Ballard, Souhegan, 2:41.90; 5. Tanner Kent, Souhegan, 2:42.70; 6. Tommy Harter, Winnacunnet, 2:42.90

1500 meter run: 1. Eli Moskowitz, Souhegan 4:08.60; 2. Seamus Cullinane, Winnacunnet, 4:14.80; 3. Craig Hammond, Nashua North 4:16.80; 4. Liam Curran, Nashua North 4:18.40; 5. Patrick Lynch, Souhegan, 4:20.40; 6. Ryan Hinrichs, Souhegan 4:21.00

55 meter hurdles: 1. Ben DeForest, Souhegan 7.80; 2. Andrew Dwyer, Nashua North, 8.20; 3. Rasheed Adigun, Salem 8.30; 4. William Goulding, Nashua North, 8.30; 5. Gunnar Ericsson, Timberlane, 8.40; 6. Shawn Case, Memorial 8.40

4x160 meter relay: 1. Nashua North 1:17.00; 2. Manchester Memorial 1:19.50; 3. Merrimack Valley 1:19.60; 4. Souhegan 1:20.20; 5. Winnacunnet 1:20.20; 6. West 1:20.50

4x400 meter relay: 1. Souhegan 3:42.40; 2. Coe-Brown 3:46.70; 3. Milford 3:48.60; 4. Merrimack Valley 3:49.40; 5. Winnacunnet 3:53.80; 6. Timberlane, 3:54.70

4x800 meter relay: 1. Nashua North 8:43.60; 2. Merrimack Valley 8:51.20; 3. Manchester Memorial 8:55.50; 4. Coe-Brown 9:06.50; 5. Manchester West 9:08.60; 6. Milford 9:09.40

High jump: 1. Ben DeForest, Souhegan 5-10; 2. Kyle Regan, Nashua North, 5-08; 3. Tyler Palmer, Memorial, 5-06.00; 4. Dylan Walker, Newmarket, 5-04; 5. Collin Witt, Winnacunnet 5-04; 6. James Irving, Memorial 5-04

Long jump: 1. Jordan Bowman, Salem, 20-09; 2. Cameron Brownlie, West, 20-00.50; 3. Shawn Case, Memorial 19-11.75; 4. Zakari Jenkins, Nashua North, 19-02.50; 5. Ben Franzoso, Winnacunnet 19-02.00; 6. Devin Chen, Winnacunnet 19-00.25

Shot put: 1. Mike Lynch, Nashua North 49-02.25; 2. Deric Wagner, Nashua North, 48-01.75; 3. Julian Rendon, Nashua North, 42-07.75; 4. Christian Dyer, Winnacunnet 42-02.25; 5. C.J. Gosselin, Stevens 42-02.00; 6. Nathan Steele, Memorial 42-02.00

55 meter dash: 1. Brandon Dreyfuss, Windham, 6.70; 2. Nick Villani, Bedford 6.70; 3. Jan Bartos, Oyster River 6.80; 4. Jordan Birtz, Bow, 6.80; 5. Patrick Fitzgerald, Windham, 7.00; 6. Kenneth Dastous, Windham 7.00

300 meter dash: 1. Matt Belcik, Monadnock, 39.20; 2. Conor Harrison, Bishop Brady, 39.40; 3. Tyler Peterson, Sanborn, 39.40; 4. Noah Schwaegerle, St. Thomas 39.90; 5. Jacob Estevez, Windham 39.90; 6. Chandler Robinson, Bishop Brady 40.10

600 meter run: 1. William Arling, BG 1:28.60; 2. Rob Flynn, Bedford, 1:29.00; 3. Ryan Wittenberg, Bedford 1:29.40; 4. Brandon Hannon, Pelham, 1:30.30; 5. Christian Parenteau, Hollis/Brookline, 1:31.10; 6. Daniel Crowley, Spaulding 1:31.80

1000 meter run: 1. Ben Finnigan, St. Thomas, 2:40.80; 2. Jon Brown, Sanborn 2:48.20; 3. Thomas Caulfield, Oyster River, 2:50.00; 4. Kristopher Newell, Monadnock 2:51.90; 5. Jonathan Sheehan, BG 2:53.50; 6. Tim Raeder, Oyster River, 2:53.80

1500 meter run: 1. Alex Evans, Bow 4:15.20; 2. Colby Clark, Sant Bani, 4:22.40; 3. Christian Davis, Oyster River, 4:24.20; 4. Cameron Barth, Oyster River, 4:24.40; 5. Josh Fontaine, Lebanon 4:29.40; 6. Drew Tuttle, Prospect Mtn 4:30.20

55 meter hurdles: 1. Daniel Sypek, BG 7.80; 2. Jan Bartos, Oyster River, 8.30; 3. Craig Telfer, Lebanon, 8.40; 4. Langdon Tarbell, Portsmouth C, 8.70; 5. Patrick Fitzgerald, Windham 9.20

4 x 160 meter relay: 1. Bedford 1:18.00; 2. Hollis/Brookline 1:20.00; 3. Pembroke 1:21.30; 4. Spaulding 1:21.50; 5.Windham 1:21.70; 6. Nashua South 1:22.10

4x400 meter relay: 1. BG 3:47.00; 2. Monadnock 3:51.10; 3. Nashua South 3:51.60; 4. St. Thomas Aquinas 3:54.20; 5. Sanborn 3:54.70; 6.Pelham 3:56.60

4x800 Meter Relay: 1. Oyster River 8:37.80; 2. Nashua South 8:41.70; 3. Hopkinton 8:50.30; 4. Prospect Mountain 8:52.50; 5. Hollis/Brookline 8:54.20; 6. BG 9:20.00

High jump: 1. Sean Coit, Oyster River 5-10; 2. John Cioffredi, Lebanon 5-08; 3. Tyler Krause, Bedford 5-08; 4. Brandon Hannon, Pelham 5-06; 5. Dustin Forbes, Sanborn 5-06; 6. Josh Childs, Sanborn, 5-06; Tim Miller, Bedford 5-06

Long jump: 1. Dustin Forbes, Sanborn 19-08.50; 2. Will Merchant, Lebanon 19-07.50; 3. Cody Steed, Pembroke 19-07.25; 4. Quentin Bazarnicki, Monadnock 19-05.75; 5. Mackenzie Turgeon, Bedford 19-03.75; 6. Tyler Peterson, Sanborn 19-02.25

Shot put: 1. Joseph Thibeault, Bedford 50-03.50; 2. Brayden Hollowell, Nashua South 44-03.25; 3. Ryan McGovern, Portsmouth C 43-09.50; 4.Sean Brodeur, Bedford 42-01.75; 5. Shaun Howard, Sanborn 39-11.75; 6. Quinn DiPasquale, BG 39-10.50

 NH Sports Angle more
Links to news and happenings around the world of sports with a Granite State connection, updated daily.

Toronto Maple Leafs left wing James van Riemsdyk, right, tangles with Boston Bruins goaltender Tuukka Rask in the first period of Game 1 of their NHL Eastern Conference quarterfinals hockey playoff series in this 2013 file photo.

NH-based insurer sues NHL to limit its defense in players concussion lawsuits

A's claim former Fisher Cat Marcus Walden

Mariano Rivera's son to pitch for NH squad

Kevin Davis, CEO and president of Bauer Performance Sports, displays Bauer Hockey's latest innovation in hockey skates — the Vapor APX 2 with easily changeable skate blades in this 2013 file photo.

Exeter-based Bauer continues to expand beyond hockey with $330M purchase of baseball firm Easton-Bell

Hollis-Brookline head football coach resigns unexpectedly

New owners for Waukewan Golf Club

Matches announced for USA v. Cuba clash at Rockingham Park this weekend

Boston Marathon victim Jeff Baumann throws out the first pitch prior to the start of a game against the Philadelphia Phillies at Fenway Park last year.

Service's creed on display in support of airman affected by Boston bombing

40-year-old Manchester mechanical engineer wins MMA decision

New Hampshire Motor Speedway touts viability of casino site in Loudon

USA Knockouts Tamed in Cuba

U.S., Cuba boxers clash in Havana, U.S. bouts set for Rockingham Park in Salem

Lee USA Speedway opens season April 13

Newmarket woman plans world-record cross-country run for charity

CHIP KELLY

Is Chip Kelly racist?

World Series of Boxing event moved to Rockingham Park - USA vs. Cuba

Manchester man in top 30 candidates for Padres public address announcer

NH man helps MLB players deal with stresses on, off the field

Review of the 2014 Toronto Blue Jays Minor League Handbook

New Hampshire Motor Speedway may run Sprint Cup race in 2015 under the lights

How Boston lost the Patriots and 'New England' grabbed the NFL's 'Gold Standard'

Twin State Speedway gets new manager

Yale promotes former UNH coach to offensive coordinator

Bulldogs sign UNH's Nick Sorkin

Flyers Notes: Flyers sign speedy New Hampshire forward

MORE

 New Hampshire Events Calendar
    

    SHARE EVENTS FOR PUBLICATION, IT'S FREE!

Upcoming Events

 New Hampshire Business Directory

  

    ADD YOUR BUSINESS TODAY!