action:article | category:SPORTS21 | adString:SPORTS21 | zoneID:40

Home » Sports » High School Sports

January 27. 2013 11:03PM

NHIAA Indoor Track Meet Results


Monadnock Regional High School hurdler Michaela Athanasopoulos clears the final stretch of a 55-meter hurdle heat during an NHIAA Indoor Track Meet at the Paul Sweet Oval at the University of New Hampshire in Durham Sunday afternoon. (MARK BOLTON/UNION LEADER)

Sunday, at UNH

Girls' results

55 meter dash: 1. Jelesa Nelson, Coe-Brown, 7.50; 2. Jessica Krafft, Milford, 7.50; 3. Mikayla Hickey, Souhegan, 7.50; 4. Lauren Montgomery, Coe-Brown, 7.70; 5. Melanie Subbiah, Hanover, 7.80; 6. Hannah Wood, Newmarket 7.90

300 Meter Dash: 1 Michele Tremblay, Goffstown, 42.90; 2. Hannah Wood, Newmarket, 43.80; 3. Cindy Fanny, Merrimack Valley, 44.70; 4. Nicole DeAlmedia, Nashua North, 45.00; 5. Nicole Assetta, Trinity 45.50; 6. Emily Swanson, Timberlane, 45.60

600 meter run: 1 Aidan Bardos, Hanover 1:41.20; 2 Amy Lambert, Souhegan, 1:46.50; 3. Savanna Spencer, Winnacunnet, 1:46.70; 4. Lindsay Terry, Coe-Brown 1:47.40; 5. Laura Vincent, Nashua North, 1:47.60; 6. J. Williams, Nashua North, 1:49.20

1000 meter run: 1. Katherine Estep, Timberlane 3:13.70; 2. Rachel Avard, West 3:16.20; 3. Katie Scannell, Coe-Brown 3:16.50; 4. Katelyn Terry, Coe-Brown 3:17.90; 5. Min-Lu Kelly-Durham, Souhegan 3:23.50; 6. Molly Power, Winnacunnet 3:26.00

1500 meter run: 1. Laurel Gagnon, Central, 4:57.30; 2. Elisabeth Danis, Coe-Brown 4:57.60; 3. Brooke Laskowsky, Coe-Brown 5:03.90; 4. Mercedes McCoy, Winnacunnet, 5:12.40; 5. Aimee Krafft, Milford 5:20.20; 6. Kelsi Farren, Nashua North 5:22.80

55 meter hurdles: 1. Melanie Subbiah, Hanover 9.10; 2. Ann Sheehy, Winnacunnet, 9.60; 3. Haley Zanga, Con-Val 9.70; 4. Danira Ibrahimovic, Memorial 9.80; 5. Astri Johnson, Souhegan 9.90; Katherine Nash, Winnacunnet, 10.60

4 x 160 meter relay: 1. Hanover 1:28.70; 2. Milford 1:29.70; 3. Winnacunnet 1:29.80; 4. Nashua North 1:30.80; 5. Merrimack Valley, 1:30.90; 6. Salem 1:31.00

4 x 400 meter relay: 1 Winnacunnet 4:14.40; 2. Milford 4:16.30; 3. Nashua North 4:20.30; 4. Coe-Brown 4:27.00; 5. Timberlane 4:28.40; 6. Souhegan 4:39.50

4 x 800 meter relay: 1 Milford 10:15.40; 2. Souhegan 10:18.20; 3. Nashua North 10:23.00; 4. Manchester Central 10:38.60; 5. Winnacunnet 10:50.40; 6. Timberlane 11:00.90

High jump: 1. Olivia Burke, Salem, 5-02; 2. Sarah Vaillancourt, Central, 5-02; 3. Emma Checovich, Winnacunnet 5-00; 4. Brooke Simmons, Goffstown, 4-10; 5. Keilah Ireland, Nashua North 4-10; 6. Sarah Hurd, Souhegan, 4-10

Long jump: 1. Emma Checovich, Winnacunnet, 16-02.50; 2. Lauren MacGregor, Salem, 15-05.50; 3. Lauren Montgomery, Coe-Brown 15-05.25; 4. Jaila Remillard, Winnisquam 15-05.00; 5. Samantha Toscano, Coe-Brown 15-04.00; 6. Mikayla Hickey, Souhegan 15-03.00

Shot put: 1. Alley Savioli, Coe-Brown, 35-07.00; 2. Corina Chao, Winnacunnet, 34-02.00; 3. Emily Wernig, Gilford, 31-00.50; 4. Britta Gabrielson, Winnacunnet 30-11.75; 5. Mihaela Ghita, West 30-07.75; 6. Maureen Mullen, Merrimack Valley 30-05.75

High jump: 1. Lauren Anikis, Lebanon 4-10.00; 2. Bridget Murphy, Nashua South, 4-10.00; 3. Emma Bzik, Bedford 4-10.00; 4. Carolyn Nichols, BG 4-08.00; 5. Brianna Michaud, St. Thomas 4-08; 6. Kaitlyn Lavertu, Spaulding 4-08.00

Long jump: 1. Jayne Boylan, Nashua South 16-00; 2. Sena Oran, Nashua South, 15-07.00; 3. Georgia Michalovic, Lebanon, 15-04.50; 4. Kayli Igoe, Oyster River, 15-03.50; 5. Kaitlyn Lavertu, Spaulding 15-03.00; 6. Brenna Williams, Bedford 14-10.00

Shot put: 1. Adaeze Obinelo, Nashua South, 37-07.75; 2. Megan Cunningham, Nashua South, 32-04.75; 3. Stephanie Elliot, Spaulding, 32-01.75; 4. Amanda Ouellette, Bedford 30-01.50; 5.Drew-Moyer, Rebecca, Belmont 29-10.00; 6. Maria Eklund, Hollis/Brookline, 29-07.50

4x800 meter relay: 1. Hollis/Brookline 10:09.90; 2. Bedford 10:22.00; 3. St. Thomas Aquinas 10:27.40; 4. Oyster River 10:57.60

55 meter hurdles: 1. Michaela Athanasopoulos, Monadnock, 8.50; 2. Mandi Lathrop, Oyster River 9.20; 3. Hannah Shawver, Bedford 9.50; 4. Ashley Kippley, Portsmouth C 9.50; 5. Laura Olivier, Oyster River 9.60; 6. Riley Blue, Bedford 9.90

55 meter dash: 1. Kathareeya Tonyai, Conant, 7.10; 2. Johanna Celli, Bedford 7.20; 3. Dominique Twombley, Oyster River 7.50; 4. Michaela Athanasopoulos, Monadnock 7.60; 5. Rebecca Rooney, Bedford 7.70; 6. Monica Zack, Hollis/Brookline 7.70

1000-meter run: 1. Emily Richard, Sanborn 3:15.90; 2. Sarah Crampton, Hollis/Brookline 3:16.20; 3. Anna Noble, Spaulding 3:16.50; 4. Danielle Poublon, BG 3:18.80; 5. Melissa Hiatt, St. Thomas 3:19.00; 6. H. Ntengeri, BG, 3:20.10; 7. Shauna Salem, BG, 3:20.10

600 meter run: 1. Sarah Burke, BG, 1:37.80; 2. Maegan Doody, Oyster River, 1:38.70; 3. Gabby Richardson, BG, 1:45.90; 4. Victoria Flood, Hopkinton, 1:46.20; 5. Rachel Pelletier, BG, 1:46.50; 6. Haleigh Garrett, Bow 1:47.10

300 meter dash: 1. Molly McCabe, BG, 42.00; 2. Kathareeya Tonyai, Conant 42.60; 3. Johanna Celli, Bedford, 42.80; 4. Dominique Twombley, Oyster River, 43.30; 5. Rebecca Rooney, Bedford, 43.50; 6. Molly Smith, St. Thomas, 45.10

1500 meter run: 1. Emma Newton, Hollis/Brookline, 4:57.10; 2. Kristen Larosa, Bedford, 5:02.40; 3. Morghan Linehan, Bedford, 5:07.60; 4. Meghan Philpot, Hollis/Brookline, 5:09.40; 5. Elizabeth McGurk, Mascenic 5:21.80; 6. Elizabeth Abbott, Pembroke 5:24.70

4x400 meter relay: 1. Bishop Guertin 4:13.80; 2. Bedford 4:19.40; 3. Monadnock 4:25.30; 4. Pelham 4:26.40; 5. Nashua South 4:36.10; 6. Windham 4:36.30

4x160 meter relay: 1. Bedford 1:27.70; 2. Bishop Guertin 1:31.10; 3. Monadnock 1:31.50; 4. Oyster River 1:32.80; 5. Spaulding 1:32.90; 6. Nashua South 1:34.00

Boys' results

55 meter dash: 1. Zakari Jenkins, Nashua North, 6.50; 2. Cameron Brownlie, West, 6.50; 3. Thomas Sullivan, Timberlane, 6.60; 4. Ben Franzozo, Winnacunnet, 6.80; 5. Michael Pagan, Nashua North, 6.90; 6. Ben DeForest, Souhegan, 7.00

300 meter dash: 1. Christien Johnson, Central, 38.30; 2. Mike Cadorette, Nashua North, 38.50; 3. Brandon O'Donnell, Timberlane 38.70; 4. Chad Saint-Amant, Nashua North, 39.20; 5. Cameron Brownlie, West 39.20; 6. Anthony Toscano, Coe-Brown 39.40

600 meter run: 1. Jeremy Brassard, Coe-Brown 1:26.10; 2. Brenda Polichronopoulos, Merrimack Valley, 1:27.00; 3. Ben Platt, Souhegan, 1:28.20; 4. Jacob Coutu, Memorial 1:28.80; 5. Rob Mills, Plymouth, 1:29.40; 6. Ryan Lynch, Souhegan 1:29.50

1000 meter run: 1. Sean Munnelly, Campbell, 2:38.60; 2. Jacob Kittredge, Souhegan, 2:38.80; 3. Nathan Kittredge, Souhegan, 2:39.00; 4. Sam Ballard, Souhegan, 2:41.90; 5. Tanner Kent, Souhegan, 2:42.70; 6. Tommy Harter, Winnacunnet, 2:42.90

1500 meter run: 1. Eli Moskowitz, Souhegan 4:08.60; 2. Seamus Cullinane, Winnacunnet, 4:14.80; 3. Craig Hammond, Nashua North 4:16.80; 4. Liam Curran, Nashua North 4:18.40; 5. Patrick Lynch, Souhegan, 4:20.40; 6. Ryan Hinrichs, Souhegan 4:21.00

55 meter hurdles: 1. Ben DeForest, Souhegan 7.80; 2. Andrew Dwyer, Nashua North, 8.20; 3. Rasheed Adigun, Salem 8.30; 4. William Goulding, Nashua North, 8.30; 5. Gunnar Ericsson, Timberlane, 8.40; 6. Shawn Case, Memorial 8.40

4x160 meter relay: 1. Nashua North 1:17.00; 2. Manchester Memorial 1:19.50; 3. Merrimack Valley 1:19.60; 4. Souhegan 1:20.20; 5. Winnacunnet 1:20.20; 6. West 1:20.50

4x400 meter relay: 1. Souhegan 3:42.40; 2. Coe-Brown 3:46.70; 3. Milford 3:48.60; 4. Merrimack Valley 3:49.40; 5. Winnacunnet 3:53.80; 6. Timberlane, 3:54.70

4x800 meter relay: 1. Nashua North 8:43.60; 2. Merrimack Valley 8:51.20; 3. Manchester Memorial 8:55.50; 4. Coe-Brown 9:06.50; 5. Manchester West 9:08.60; 6. Milford 9:09.40

High jump: 1. Ben DeForest, Souhegan 5-10; 2. Kyle Regan, Nashua North, 5-08; 3. Tyler Palmer, Memorial, 5-06.00; 4. Dylan Walker, Newmarket, 5-04; 5. Collin Witt, Winnacunnet 5-04; 6. James Irving, Memorial 5-04

Long jump: 1. Jordan Bowman, Salem, 20-09; 2. Cameron Brownlie, West, 20-00.50; 3. Shawn Case, Memorial 19-11.75; 4. Zakari Jenkins, Nashua North, 19-02.50; 5. Ben Franzoso, Winnacunnet 19-02.00; 6. Devin Chen, Winnacunnet 19-00.25

Shot put: 1. Mike Lynch, Nashua North 49-02.25; 2. Deric Wagner, Nashua North, 48-01.75; 3. Julian Rendon, Nashua North, 42-07.75; 4. Christian Dyer, Winnacunnet 42-02.25; 5. C.J. Gosselin, Stevens 42-02.00; 6. Nathan Steele, Memorial 42-02.00

55 meter dash: 1. Brandon Dreyfuss, Windham, 6.70; 2. Nick Villani, Bedford 6.70; 3. Jan Bartos, Oyster River 6.80; 4. Jordan Birtz, Bow, 6.80; 5. Patrick Fitzgerald, Windham, 7.00; 6. Kenneth Dastous, Windham 7.00

300 meter dash: 1. Matt Belcik, Monadnock, 39.20; 2. Conor Harrison, Bishop Brady, 39.40; 3. Tyler Peterson, Sanborn, 39.40; 4. Noah Schwaegerle, St. Thomas 39.90; 5. Jacob Estevez, Windham 39.90; 6. Chandler Robinson, Bishop Brady 40.10

600 meter run: 1. William Arling, BG 1:28.60; 2. Rob Flynn, Bedford, 1:29.00; 3. Ryan Wittenberg, Bedford 1:29.40; 4. Brandon Hannon, Pelham, 1:30.30; 5. Christian Parenteau, Hollis/Brookline, 1:31.10; 6. Daniel Crowley, Spaulding 1:31.80

1000 meter run: 1. Ben Finnigan, St. Thomas, 2:40.80; 2. Jon Brown, Sanborn 2:48.20; 3. Thomas Caulfield, Oyster River, 2:50.00; 4. Kristopher Newell, Monadnock 2:51.90; 5. Jonathan Sheehan, BG 2:53.50; 6. Tim Raeder, Oyster River, 2:53.80

1500 meter run: 1. Alex Evans, Bow 4:15.20; 2. Colby Clark, Sant Bani, 4:22.40; 3. Christian Davis, Oyster River, 4:24.20; 4. Cameron Barth, Oyster River, 4:24.40; 5. Josh Fontaine, Lebanon 4:29.40; 6. Drew Tuttle, Prospect Mtn 4:30.20

55 meter hurdles: 1. Daniel Sypek, BG 7.80; 2. Jan Bartos, Oyster River, 8.30; 3. Craig Telfer, Lebanon, 8.40; 4. Langdon Tarbell, Portsmouth C, 8.70; 5. Patrick Fitzgerald, Windham 9.20

4 x 160 meter relay: 1. Bedford 1:18.00; 2. Hollis/Brookline 1:20.00; 3. Pembroke 1:21.30; 4. Spaulding 1:21.50; 5.Windham 1:21.70; 6. Nashua South 1:22.10

4x400 meter relay: 1. BG 3:47.00; 2. Monadnock 3:51.10; 3. Nashua South 3:51.60; 4. St. Thomas Aquinas 3:54.20; 5. Sanborn 3:54.70; 6.Pelham 3:56.60

4x800 Meter Relay: 1. Oyster River 8:37.80; 2. Nashua South 8:41.70; 3. Hopkinton 8:50.30; 4. Prospect Mountain 8:52.50; 5. Hollis/Brookline 8:54.20; 6. BG 9:20.00

High jump: 1. Sean Coit, Oyster River 5-10; 2. John Cioffredi, Lebanon 5-08; 3. Tyler Krause, Bedford 5-08; 4. Brandon Hannon, Pelham 5-06; 5. Dustin Forbes, Sanborn 5-06; 6. Josh Childs, Sanborn, 5-06; Tim Miller, Bedford 5-06

Long jump: 1. Dustin Forbes, Sanborn 19-08.50; 2. Will Merchant, Lebanon 19-07.50; 3. Cody Steed, Pembroke 19-07.25; 4. Quentin Bazarnicki, Monadnock 19-05.75; 5. Mackenzie Turgeon, Bedford 19-03.75; 6. Tyler Peterson, Sanborn 19-02.25

Shot put: 1. Joseph Thibeault, Bedford 50-03.50; 2. Brayden Hollowell, Nashua South 44-03.25; 3. Ryan McGovern, Portsmouth C 43-09.50; 4.Sean Brodeur, Bedford 42-01.75; 5. Shaun Howard, Sanborn 39-11.75; 6. Quinn DiPasquale, BG 39-10.50


  • Do you support minimizing risk of injury in high school ice hockey by making the penalty for boarding or checking from behind an automatic major?
  • Yes
  • 67%
  • No
  • 33%
  • Total Votes: 937
 NH Sports Angle ╗ more
Links to news and happenings around the world of sports with a Granite State connection, updated daily.

State sells Windham golf course site for $3.06M

Ex-minor leaguers sue MLB over low salaries

$14M to beaten Giants fan returns security focus

Matt Bonner and brother bring rock show back to Redhook

GM: Twin State Speedway progressing with revival

Foot golf arrives on Seacoast

New Hampshire's Burns gets more than he could ever ask for

Pro runner's yoga class will raise money for clean Kenyan water

Menard wrecks as New Hampshire testing concludes

Lawyers try to bar Patriots from paying Hernandez $3.2M bonus

Pease Golf Course celebrates opening of lower nine holes

NFL rule could signal end of Justin Tuck signature facemask and that's a good thing according to UNH findings

NH man almost wins first $500k winner-takes-all open basketball tournament

Blue Jays move Dalton Pompey up to New Hampshire

Field set for 110th anniversary ĹClimb to the Clouds' car race

Contractors volunteer to complete renovations for 5th Annual Jericho ATV Festival

Dartmouth dismisses menĺs lacrosse coach

Jay Perrin looks to take his MMA career to the next level at Combat Zone 49

Dartmouth runner poised for long-term success on pro circuit

'Great Race' makes pit stop in Rochester

CHIP KELLY

Chip Kelly: Last practice not Fred Flintstone leaving work

Traffic jams expected with 30,000 fans at Epping dragway

Calgary Stampsĺ St. Pierre, complete with tattoos and plenty of brawn, not your typical NH wedding planner

Laconia man wins grueling 500-mile race in 9 days

NH native, famed NASCAR engine building, dead at 98

MORE

 New Hampshire Events Calendar
    

   ╗ SHARE EVENTS FOR PUBLICATION, IT'S FREE!

Upcoming Events

 New Hampshire Business Directory

  

   ╗ ADD YOUR BUSINESS TODAY!