All Sections
Welcome guest, you have 2 views left. | Register | Sign In


NHIAA Division II Swim Meet Results


DIVISION II MEET

Girls' Team Scores

1. Oyster River (215); 2. Hanover (205); 3. Souhegan (170); 4. Monadnock (82); 5. Windham (76); 6. Derryfield (67).

200-Yard Medley Relay

1. Souhegan (1:56.67); 2. Hanover (1:56.91); 3. Windham (2:07.36); 4. Lebanon (2:08.22); 5. Derryfield (2:08.46); 6. Oyster River (2:09.87).

200-Yard Free

1. Elisabeth Brechbuhl (Hanover), 1:54.65; 2. Haley Jones (Oyster River) 1:57.91; 3. Rebecca Cook (Gilford) 1:58.55; 4. Olivia Wons (Souhegan) 2:01.49; 5. Charlotte Moore (Oyster River) 2:08.53; 6. Laura Anderson (John Stark) 2:09.89.

200-Yard IM

1. Kersten Dirrane (Plymouth) 2:10. 71; 2. Molly Fitzpatrick (Derryfield) 2:11.16; 3. Kaitlyn McManus (Milford) 2:18.91; 4. Christine Black (Souhegan) 2:19.47; 5. Keelin Kendall (Goffstown) 2:24.52; 6. Kayla Phelps (Laconia) 2:26.56.

50-Yard Free

1. Miriam Caveney (Mount Royal) 25.90; 2. Meaghan Shannon (Oyster River) 25.92; 3. Hannah Scott (Souhegan) 26.25; 4. Kylee Russell (Monadnock) 26.71; 5. Parker Goss (Hanover) 26.74; 6. Katrina Wiesner (Bow) 26.80.

1-Meter Diving

1. Signe Frick (St. Thomas) 265.85; 2. Gen Bristol (Hanover) 226.20; 3. Lexi Nicol (Oyster River) 214.90; 4. Emily Howard (Oyster River) 213.35; 5. Ella Cedarholm (Oyster River) 207.00.

100-Yard Fly

1. Kathryn Aman (Hanover) 59.91; 2. Meghan O'Connor (Windham) 1:02.25; 3. Margaret Dean (Souhegan) 1:02.82; 4. Kali Mailhot (Conant) 1:07.08; 5. Ashlie O'Brien (St. Thomas) 1:07.35; 6. Katrina Wiesner (Bow) 1:07.52.

100-Yard Free

1. Jamie Freud (Souhegan) 56.06; 2 Meaghan Shannon (Oyster River) 56.72; 3. Tessa Oakes (Oyster River) 57.03; 4. Kylee Russell (Monadnock) 57.35; 5. Parker Goss (Hanover) 57.93; 6. Hannah Scott (Stevens) 58.05.

500-Yard Free

1. Elisabeth Brechbuhl (Hanover) 5:09.57; 2. Haley Jones (Oyster River) 5:13.80; 3. Rebeca Cook (Gilford) 5:18.58; 4. Molly Gibson (Coe-Brown) 5:21.05; 5. Jamie Freud (Souhegan) 5:33.49; 6. Audrey JohSteiner (Hanover) 5:42.46.

200-Yard Free Relay

1. Oyster River (1:47.09); 2. Monadnock (1:51.12); 3. Hanover (1:53.89); 4. Souhegan (1:54.27); 5. Bow (1:54.63); 6. Conant (1:55.96.

100-Yard Back

1. Kathryn Aman (Hanover) 1:01.42; 2. Kayla Phelps (Laconia) 1:02.80; 3. Tessa Oakes (Oyster River) 1:03.00; 4. Meghan O'Connor (Windham) 1:03.31; 5. Olivia Wons (Souhegan) 1:03.47; 6. Miriam Caveney (Mount Royal) 1:03.95.

100-Yard Breast

1. Kersten Dirrane (Plymouth) 1:06.71; 2. Molly Fitzpatrick (Derryfield) 1:08.00; 3. Christine Black (

Souhegan) 1:08.76; 4. Molly Gibson (Coe-Brown) 1:09. 10; 5 Kaitlyn McManus (Milford) 1:11.20; 6. Keelin Kendall (Goffstown) 1:14.87.

400-Yard Free Relay

1. Oyster River (3:48.17); 2. Hanover (3:48.71); 3. Souhegan (3:52.17); 4. Monadnock (4:07.19); 5. Derryfield (4:10.33); 6. Windham (4;11.23).

______

Boys' Team Scores

1. Souhegan (196); 2. St. Thomas (170); 3. Windham (149); 4. Oyster River (127); 5. Hollis-Brookline (125); 6. Hanover (96).

200-Yard Medley Relay

1. Souhegan (1:45.78); 2. Hollis/Brookline (1:47.25); 3. Windham (1:50.68); 4. Oyster River (1:52.00); 5. Hanover (1:52.73); 6. Bishop Brady (1:54.95).


200-Yard Free

1. Anthony Hubbard (Belmont) 1:48.63; 2. Tyler Howard (1:50.46); 3. William Micali (St. Thomas) 1:57.42; 4. Austin Schinlever (Bishop Brady) 1:58.18; 5. Chris Rouleau (Oyster River) 1:59.36; 6. Drew Thibeault (Oyster River) 2:00.44.

200-Yard IM

1. Sam Haines (St. Thomas) 2:04.14; Alexander Bedard (Souhegan) 2:07.51; 3. Matt Falcone (Hollis/Brookline) 2:10.76; 4. Zach Wood (Coe-Brown) 2:14.23; 5.Michael Rego (Souhegan) 2:16.27; 6. James Baiguy (Windham) 2:21.20.

50-Yard Free

1. Jack Gentes (St. Thomas) 22.92; 2. Joshua Rines (Hollis/Brookline) 22.93; 3. Ziqi Wang (Hanover); 4 Connor Hopkins (Windham) 23.67; 5. Nicholas Weckstein (Bow) 24.15; 6. Michael Sokul (Bishop Brady) 24.17.

1-Meter Diving

1. Neville Caulfield (Oyster River) 210.35; 2. Chris Beauchemin (Portsmouth) 171.70.

100-Yard Fly

1. Sam Haines (St. Thomas) 53.97; 2. Matt Jones (Oyster River) 54.45; 3. Grant Levasseur (Campbell) 56.40; 4. Austin Schinlever (Bishop Brady) 58.63; 5. Gregory Howard (Bow) 59.66; 6. Drew Layman (Portsmouth) 1:00.51.

100-Yard Free

1. Anthony Hubbard (Belmont) 1:48.63; 2. Jack Gentes (St. Thomas) 50.25; 3. Joshua Rines (Hollis-Brookline) 50.62; 4. Ziqi Wang (Hanover) 51.37; 5. Jamie Lutze (Souhegan) 51.80; 6. Matthew Caveney (Mount Royal) 53.10.

500-Yard Free

1. Tyler Howard (Souhegan) 4:59.17; 2. Zach Wood (Coe-Brown) 5:16.03; 3. William Micali (St. Thomas) 5:20.05; 4. Drew Thibeault (Oyster River) 5:31.24; 5. Conrad Koehler (Hanover) 5:42.59; 6. Brandon Bielinski (Windham) 5:47.14.

200-Yard Free Relay

1. St. Thomas (1:36.93); 2. Windham (1:37.78); 3. Bow (1:39.63); 4. Bishop Brady (1:41.66); 5. Derryfield (1:41.71); 6. Souhegan (1:42.06).

100-Yard Back

1. Matt Jones (Oyster River) 55.27; 2. Jamie Lutze (Souhegan) 57.49; 3. Grant Levasseur (Campbell) 57.64; 4. Connor Hopkins (Windham) 58.67; 5. Michael Sokul (Bishop Brady) 59.22; 6. Austin McCalmont (Hollis/Brookline) 1:00.25.

100-Yard Breast

1. Alexander Bedard (Souhegan) 1:01.80; 2. Matt Falcone (Hollis/Brookline) 1:04.44; 3. Andrew Kalil (Windham) 1:07.94; 4. Sandy Yu (Hanover) 1:07.97; 5. Michael Rego (Souhegan) 1:09.43; 6. James Baiguy (Windham) 1:09.78.

400-Yard Free Relay

1. Souhegan (3:28.19); 2. St. Thomas (3:32.86); 3. Hollis-Brookline (3:41.08); 4. Oyster River (3.44.80); 5. Hanover (3:47.19); 6. Bow (3:53.27).

        

FOLLOW US
Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow our RSS feed
Union Leader app for Apple iPad or Android *
Click to download from Apple Apps StoreClick to download from Android Marketplace
* e-Edition subscription required
Joseph W. McQuaid - Publisher

Christie is the real deal

We have found Gov. Chris Christie to be the most consistent, the most confident in his abilities, the most tested under fire, and the most likely to regain the White House from a disastrous Democratic regime.

More Swimming


NH Angle