action:article | category:SPORTS18 | adString:SPORTS18 | zoneID:40

Home » Sports » Swimming

February 10. 2013 10:16PM

NHIAA Division I swim meet results

DIVISION I MEET

Girls Team Scores

1. Dover 225; 2. Bishop Guertin 177; 3. Bedford 161; 4. Exeter 157; 5. Pinkerton 156; 6. Alvirne 84.

200-Yard Medley Relay

1. Dover (1:54.34); 2. Bishop Guertin (1:56.84); 3. Exeter (1:59.19); 4. Bedford (2:00.06); 5. Winnacunnet (2:03.22); 6. Nashua South (2:07.55).

200-Yard Free

1. Alaina Prisbis (Concord) 1:55.96; 2. Elizabeth Malia (Dover) 2:00.15; 3. Jessica Martin (Pinkerton) 2:02.53; 4. Cassidy Black (Dover) 2:04.66; 5. Nicole Beals (Pinkerton) 2:05.15; 6. Caroline Shusta (Bishop Guertin) 2:06.50.

200-Yard IM

1. Elizabeth Aldrich (Central) 2:09.17; 2. Julia DeGregorio (Dover) 2:11.27; 3. Tessa Chapman (Dover) 2:14.71; 4. Kathleen Bolton (Bedford) 2:21.45; 5. Hannah Deschenes (Exeter) 2;22.06; 6. Cassie Berger (Bedford) 2:22.46.

50-Yard Free

1. Rebecca Dionne (Alvirne) 24.45; 2. Elise Fredericks (Timberlane) 25.24; 3. Tori Claverie (Timberlane) 25.72; 4. Emily Pelletier (Merrimack) 26.41; 5. Brianna Thompson (Exeter) 26.50; 6. Shantelle Richards (Nashua South) 26.52.

100-Yard Fly

1. Elizabeth Aldrich (Central) 58.62; 2. Julia DeGregorio (Dover) 59:05; 3. Marissa Patterson (Winnacunnet) 59.51; 4. Camile Hagen (Bedford) 1:02.68; 5. Tessa Chapman (Dover) 1:02.97; 6. Alexis Wilusz (Winnacunnet) 1:03.00.

100-Yard Free

1. Rebecca Dionne (Alvirne) 53.30; 2. Elise Fredericks (Timberlane) 56.77: 3. Sarah Wydra (Dover) 57.16; 4. Tori Claverie (Pinkerton) 57.66; 5. Cassidy Black (Dover) 58:02; 6. Emily Pelletier (Merrimack) 58.52.

500-Yard Freestyle

1. Alaina Prisbis (Concord) 5:10.16; 2. Elizabeth Malia (Dover) 5:21.01; 3. Julia Rucker (Salem) 5:26.73; 4. Nicole Beals (Pinkerton) 5:32.84; 5. Kathryn O'Neil (Pinkerton) 5:41.21; 6. Patricia Caiati (Salem) 5:41.67.

200-Yard Free Relay

1. Pinkerton (1:45.60); 2. Bishop Guertin (1:46.62); 3. Dover (1:47.70); 4. Alvirne (1:48.41); 5. Merrimack (1:48.89); 6 Exeter (1:49.20).

1-Meter Diving

1. Rachel Byrne (Bedford) 310.30; 2. Veronica Mack (Bishop Guertin) 256.40; 3. Rachel Kucharski (Exeter) 246.70; 4. Callie Santos (Bishop Guertin) 240.60; 5. Kaleha Kegode (Exeter) 197.45; 6. Jennifer Bauer (Keene) 193.75.

100-Yard Breaststroke

1. Natalie Giraldi (Bedford) 1:07.85; 2. Jessica Martin (Pinkerton) 1:09.57; 3. Julia Rucker (Salem) 1:10.49; 4. Cassie Berger (Bedford) 1:10.59; 5. Kathleen Bolton (Bedford) 1:13.95; 6. MacKenzie Sweeney (Bishop Guertin) 1:15.81.

100-Yard Backstroke

1. Marissa Patterson (Winnacunnet) 58.73; 2. Sarah Wydra (Dover) 1:02.53; 3. Meghan Gray (Exeter) 1:02.75; 4. Kerry McCann (Bishop Guertin) 1:03.74; 5. Kathryn Mahoney (Bishop Guertin); 6. Hannah Deschenes (Exeter) 1:04.36.

400 Free Relay

1. Dover (3.47.07); 2. Pinkerton (3:49.45); 3. Bishop Guertin (3:55.16); 4. Exeter (3:57.90); 5. Bedford (3:58.48); 6. Alvirne (4:01.28).

____
Boys' Team Scores

1. Exeter 271; 2. Bishop Guertin 208; 3. Bedford 172; 4. Nashua North 163; 5. Concord 126; 6. Pinkerton 121.

200-Yard Medley Relay

1. Exeter (1:42.17); 2. Bishop Guertin (1:42.27); 3. Nashua North (1:44.00); 4. Concord (1:47.77); 5. Pinkerton (1:47.75); 6. Dover (1:57.67).

200-Yard Free

1. Connar Patterson (Winnacunnet) 1:46.14; 2. Zach Bishop (Exeter) 1:46.97; 3. Oliver French (Nashua North) 1:48.00; 4. Zach Grimmett (Bedford); 1:49.92; 5. Alexander Horton (Londonderry) 1:54.06; 6. Carl Laborera (Nashua North) 1:54.96.

200-Yard IM

1. Nathan Garner (Nashua North) 1:58.60; 2. Riley Ewing (Bedford) 2:01. 38; 3. Kellen Gray (Exeter) 2:03.22; 4. Matthew Pucksta (Bishop Guertin) 2:05.11; 5. Greg Levine (Bedford) 2:05.89; 6. Brian Eldridge (Dover) 2:10.31.

50-Yard Free

1. James Mundy (Exeter) 22.71; 2. Nicholas Bergstrom (Pinkerton) 22.76; 3. Samuel Root (Bishop Guertin) 23.02; 4. Brett Seeley-Hacker (Bishop Guertin) 23.13; 5. James Schumaker (Concord) 23.32; 6. Stephen Anderson (Concord) 23.56.

100-Yard Fly

1. Nathan Garner (Nashua North) 53.83; 2. James Schumaker (Concord) 55.49; 3. Patrick Carignan (Exeter) 56.27; 4. Cassidy Curl (Exeter) 57.88; 5. Grant Drukker (Bedford) 58.10; 6. Alexander Flinn (Nashua North) 58.23.

100-Yard Free

1. Connar Patterson (Winnacunnnet) 48.35; 2. James Mundy (Exeter) 49.83; 3. Brett Seeley-Hacker (Bishop Guertin) 49.90; 4. Zachary Grimmett (Bedford) 50.20; 5 Nicholas Bergstrom (Pinkerton) 50.36; Michael Landry (Dover) 52.15.

500-Yard Freestyle

1. Oliver French (Nashua North) 4:48.73; 2. Zachary Bishop (Exeter) 4:59.61; 3. Gregory Levine (Bedford) 5:00.15; 4. Alexander Horton (Londonderry) 5:14.57; 5. Karam Sandhu (Bedford) 5:19.89; Hendrick Suwirjo (Pinkerton) 5:20.04.

200-Yard Free Relay

1. Bedford (1:33.54); 2. Exeter (1:34.38); 3. Bishop Guertin (1:35.25); 4. Concord (1:36.39); 5. Londonderry (1:38.10); 6. Alvirne (1:41.87).

1-Meter Diving

1. David Pfeifer (Bishop Geurtin) 467.35; 2. Scott Brockelbank (Exeter) 282.30;3. Joseph Soraghan (Bishop Guertin) 226.30; 4. Nicholas Cilia (Exeter) 207.75; 5. Gage Mkone (Nashua North) 184.35; 6. Tyler Grant (Exeter) 181.40.

100-Yard Breaststroke

1. Matthew Pucksta (Bishop Guertin) 59.75; 2. Patrick Carignan (Exeter) 1:04.57; 3. Brian Eldridge (Dover) 1:05.99; 4. Bernard Suwirjo (Pinkerton); 5. Jacob Rhodes (Concord) 1:08.48; 6. Stephen Anderson (Concord) 1:08.56.

100-Yard Backstroke

Kellen Gray (Exeter) 53.87; 2. Riley Ewing (Bedford) 54.51; 3. Carl Laborera (Nashua South) 57.46; 4. Ethan VanderWoude (Exeter) 58.78; 5. Andrea Harb (Pinkerton) 59.39; 6. Alexander Flinn (1:00.49).

400 Free Relay

1. Exeter (3:22.48); 2. Bedford (3:23.21); 3. Bishop Guertin (3:24.40); 4. Nashua South (3:28.58); 5. Pinkerton (3:36.57); 6. Londonderry (3:40.31).


 New Hampshire Events Calendar
    

    SHARE EVENTS FOR PUBLICATION, IT'S FREE!

Upcoming Events

 New Hampshire Business Directory

  

    ADD YOUR BUSINESS TODAY!