action:article | category:SPORTS | adString:SPORTS | zoneID:40

Home » Sports

May 31. 2014 11:23PM

NH Division III Track and field results

Division III Track and field

Boys' Championships at Meredith

100 M Dash

1, Jordan Birtz, Bow, 11.34; Alex Rayno, Pros; Cameron Webster, Kear; Doug Fleury, Hop; Alex Akpan, Kear; Nick Fleury, Hop.

200 M Dash

1, Cameron Webster, Kear, 23.56; Alex Rayno, Pros; Justin Marsh, MV; Doug Fleury, Hop; Reed Bell, Kear; Alex Akpan, Kear.

400 M Dash

1, Reed Bell, Kear, 52.04; Eric Morin, Kear; 52.38; Cody Deblois, Berlin; Adam Teger, Ryan Welch, IL; Ryan Perigny, Camp.

800 M Run

1, Sean Munnelly, Camp, 1:55.20; Ethan Call. WM, Nick Skarin, Sun; Trevor Colby, IL; Cody Symonds, Pros; Joseph Boles, Bel.

1600 M Run

1, Cameron Daly, IL, 4:23.47; Sean Munnelly, Camp; Warren Bartlett, BB; Ethan Call, WM; Shane Corley, Kear; Kyle Gelinas, Bel.

3200 M Run

1, Tim Fafard, MR, 9:40.05; Dom Repucci, Hop; Drew Tuttle, Pros; Cameron Daly, IL; Tristan Phillips, FM; Isaiah Rock, MV, 10:24.31.

110 M Hurdles

1, Quentin Bazarnicki, Mon, 15.83; Reed Bell, Kear; Addison Pratt, Som; Dillion Sylvester, Frank; Jacob Baer, Gilford, Morgan Latham.

Boys 300 M Hurdles

1, Quentin Bazarnicki, 40.29; Addison Pratt, Som; Morgan Latham, FM; Logan Maville, Kear; Mark Janinni, Pros; Tommy Longo, Ports C.

4x100 M Relay

1, Kear, 45.04, Hop, FM, Pros, Newf, Con.

4x400 M Relay

1, Prospect Mountain, 3:33.81; Bel, Camp, Kear, Hop, IL.

4x800 M Relay

1, Prospect Mountain, 8:25.80; Hopkinton, WM, Mon, FM, Ports C.

High Jump

Timmy Voigt, WM, 6-02.00; Derek Roy, WM; Kyle Wilson, MV, Chandler

Brissette, Epp; Nick Brothers, IL; Kody Carlson, WM.

Pole Vault

1, Keegan Tanguay, Camp, 13-00.00; Quentin Bazarnicki, Mon; Ben

Billings, Camp; Brandon Cote, FM; William Gove, Win; Morgan Latham,

FM, Kian Fuertes, Campbell.

Long Jump

1, Timmy Voigt, WM, 20-05.50; Markee Frazer, Hins; Evan Candage, IL; Nick Fleury, Hop; Peter Taylor, Ports C; Justin Marsh, MV.

Triple Jump

1, Quentin Bazarnicki, Monad, 42-06.00; Peter Taylor, Portsmouth C; Markee Frazer, Hins.; Logan Maville, Kears.; Tristan Price, Moul; Joey Wattimea, Som.

Shot Put

1, Isaac Muniz, Frank, 47-02.50; Justin Haase, Conant; Richard Dragon, Berlin; Bruce Zimmer, Bel; Zach Astle, Kear; Skrocki, Monad.

Discus

1, Richard Dragon, Berlin, 132-08; Lucas Gagne, Frank; Ian Robie, HD; Eugene Cordwell, WM; Manson Phu, IL; Dakota Hippern, Som.

Javelin

1, Noah Fogg, Newf, 147-11; Eli Hodgson, Con; Jordan Bastian, WM; Zach Hamilton, Som; Josh Gould, HD; David Merchan, Bow.

Teams

1, Kearsarge 73, White Mountains 57, Prospect Mountain 50, Monadnock 43, Campbell 41.50, Hopkinton 39, Inter-Lakes 32, Franklin 22, Berlin 22, Fall Mountain 21.50, Somersworth 20, Conant 17, Hinsdale 14, Mascoma Valley14, Belmont 14, Portsmouth Christian 12, Newfound Regional 12, Bow 11, Mascenic Regional 10, Hillsboro-Deering 8, Bishop Brady 6, Sunapee 6, Wilton-Lyndeborough 4, Epping 3, Moultonborough 2, Winnisquam 2, Gilford 2.


  • Does New Hampshire high school football need a better system for selecting playoff teams?
  • Yes
  • 59%
  • No
  • 41%
  • Total Votes: 607

 New Hampshire Events Calendar
    

    SHARE EVENTS FOR PUBLICATION, IT'S FREE!

Upcoming Events

 New Hampshire Business Directory

  

    ADD YOUR BUSINESS TODAY!