All Sections
Welcome guest, you have 3 views left.  Register| Sign In

Home | High School Sports

Boys' Soccer All-Division Teams


December 03. 2017 4:40AM




Division I

First Team: Liam Devanny, Concord, Goalie; Ryan Sledjeski, Bedford, Defense; Benson Tamzarian, Central, Defense; Alex Carbone, Exeter, Defense; 1st Team Taylor Silverstien Concord; Charley Speaker, Bedford, Midfield; Connor Ross, Timberlane, Midfield; Charlie Adams, Hanover, Striker; Quinn Mantegari, Exeter, Striker; Joshua Fichera, Salem, Striker; Liam Bennett, Concord, Utility.

Second Team: Max Fairbank, Pinkerton, Goalie; Sam Pych, Hanover, Defense; Nick Weinmann, Londonderry, Defense; Jon Tremblay, Pinkerton, Defense; Henry Kahl, Hanover, Midfield; Jordan Trombly, Memorial, Midfield; Owen Creed, Londonderry, Midfield; Alvaro Ramirez, Nashua South, Striker; Cole Perry, Pinkerton, Striker; Josh Rutina, Londonderry, Striker; Mark Keiffer, Bedford, Utility.

Honorable Mention: Anthony Bellomo, Salem, Goalie; Jamie Bertand, Alvirne, Goalie; Miles Leno, Spaulding, Defense; Grant Rienstra, Concord, Defense; Matty Gardner, Hanover, Defense; Justin Johnson, Memorial, Defense; Jack Gould, Nashua North, Defense; Tyler Moreau, Central, Midfield; Richard D'Amico, Bedford, Midfield; Tren Porcelli, Bishop Guertin, Midfield; Evan Dodier, Dover, Midfield; Toby Helton, Winnacunnet, Midfield; Joshue Assanthe, Central, Striker; Owen Fauth, Keene, Striker; Patrick Steines, Merrimack, Striker

Coach of the Year: Joe Morgan, Nashua South

JV Coach of the Year: Jon Wall, Memorial

Division II

First Team: Tyler Smith, Pembroke, Goalie; Brian Sheahan, Windham, Defense; Nate Moore, Oyster River, Defense; Justin Smith, Pembroke, Defense; Christopher Gallier, Bow, Midfield; Jake Reynolds, John Stark, Midfield; Owen Johnstone, Lebanon, Midfield; Kyle Cocciardi, Windham, Striker; Max Eisasser, Bow, Striker; Luke Sandmann, Lebanon, Striker; Damon Smith, Pembroke, Utility.

Second Team: Chase Patterson, John Stark, Goalie; Lawson Murphy, John Stark, Defense; Bo Underhill, Kearsarge, Defense; Ryan Hickey, Souhegan, Defense; Mike Fortin, Goffstown, Midfield; Jake Morgan, Windham, Midfield; Jonathan Brackett, Hollis/Brookline, Midfield; Micah Black, Con Val, Striker; Lucas Johnstone, Plymouth, Striker; Nick Mason, Goffstown, Striker; Ethan Frenette, Trinity, Utility.

Honorable Mention: Zach Leichtman, Oyster River, Goalie; Bradon Degroot, Milford, Goalie; Benjamin Guertin, Bow, Defense; Cameron Magari, Lebanon, Defense; Nick Sanderson, Coe Brown, Defense; MacKenzie Murphy, Kennett, Defense; Nick Duntley, Kingswood, Defense; Oliver Allen, Portsmouth, Defense; Dhan Mapchhan, West, DefenseDanny Carey, Plymouth, Midfield; Cameron Woodman, Merrimack Valley, Midfield; Jacob Hopfenspringer, Souhegan, Midfield; Ryan Lancaster, St. Thomas, Midfield; Evan Caswell, John Stark, Striker; Brad Underhill, Kearsarge, Striker; Dillon Arrant, Merrimack Valley, Striker.

Coach of the Year: Ken Fuller, Merrimack Valley

JV Coach of the Year: Trevor Carigan, Windham

Division III

First Team: Ethan Warren, Gilford, Goalie; Sean Gannon, Campbell, Defense; Connor Leggett, Gilford, Defense; Caleb Burke, Belmont, Defense; Max Rossignol, Hopkinton, Midfield; Nate Kelsey, Derryfield, Midfield; Tyler Hanf, Gilford, Midfield; Gerry Donahue, Hopkinton, Striker; Jeff Pratt, Derryfield, Striker; Justin Furlong, Campbell, Striker; Oliver Simon, Derryfield, Utility.

Second Team: Jimmy Dalesio, Somersworth, Goalie; Jared Walker, Fall Mountain, Defense; Emir Islamovic, Derryfield, Defense; Trent Henrich, Derryfield, Defense; River Mathieu, Belmont, Midfield; Colin Plante, Bishop Brady, Midfield; Zach Ennis, Belmont, Midfield; Andrew Dubreuil, Derryfield, Striker; Nate Sottak, Belmont, Striker; Adam Donnelly, Gilford, Striker; Nick Brazeau, Raymond, Utility.

Honorable Mention: Hunter Fauteux, Berlin, Goalie; Thomas Ferguson, Hillsboro Deering, Goalie; Chandler Zullo, Stevens, Defense; Micah Howard, Mascenic, Defense; Killian Dowd, Mascoma, Defense; Tucker Kierstead, Prospect Mountain, Defense; Christian Shepard, Franklin, Defense; Drew Grenier, Stevens, Midfield; Ryan Smith, Conant, Midfield; Thomas Turpin, Laconia, Midfield; Cian Connor, Newfound, Midfield; Sam Call, White Mountains, Midfield; Isaac Jasinski, Monadnock, Striker; Hunter Hinxman, Winnisquam, Striker; Steven Walker, Fall Mountain, Striker; Ian Messina, Sanborn, Striker; Ian Daly, Inter-Lakes, Striker

Coach of the Year: Mike Foley, Belmont

JV Coach of the Year: Bill Brace, Belmont

Division IV

First Team: Jake Deem, Lisbon, Goalie; Shea Young, Profile, Defense; Myles Barnes, Lisbon, Defense; Claude Ngoyi, Portsmouth Christian, Defense; Adam Cataldo, Woodsville, Midfield; Cade Robinson, Sunapee, Midfield; Jeb Weinrich, Profile, Midfield; Josh Woods, Lisbon, Striker; Fiston Kapongo, Portsmouth Christian, Striker; Cameron Darrah, Pittsfield, Striker; Todd Krol-Corliss, Littleton, Utility.

Second Team: Will Palin, Sunapee, Goalie; Ben Sweeney, Littleton, Defense; Deagan Riff, Colebrook, Defense; Brendyn Marsh, Moultonborough, Defense; AJ Chase, Portsmouth Christian, Midfield; Ryan Kresco, Moultonborough, Midfield; Matt St. George, Pittsfield, Midfield; Samy Tshileu, Portsmouth Christian, Striker; Carson Garland, Sunapee, Striker; Logan Trahan, Lisbon, Utility.

Honorable mention: Jordan Brusseau, Profile, Goalie; Dylan Harden, Hinsdale, Goalie; Sam Clarie, Wilton-Lyndeborough, Defense; Cameron Balon, Gorham, Defense; Jason Brammer, Littleton, Midfield; Hunter Bullock, Epping, Midfield; Seamus Slattery, Profile, Striker; Cam Bennett, Moultonborough, Striker; Jake LeVert, Wilton-Lyndeborough, Striker; Thomas Richards, Nute, Striker.

Coach of the Year: Brent Detamore, Profile

Boys' Twin State Lions Cup Team

Chase Patterson, John Stark; Jimmy Dalesio, Somersworth; Kyle Cocciardi, Windham; Nathan Kelsey, Derryfield; Taylor Silverstein, Concord; Jake Reynolds, John Stark; Alex Carbone, Exeter; Josh Rutina, Londonderry; Jordan Trembly, Memorial; Mike Fortin, Gofstown; Max Rossignol, Hopkinton; Gerry Donahue, Hopkinton; Tyler Moreua, Central; Sam Pych, Hanover; Connor Leggett, Gilford; Henry Kahl, Hanover; Damon Smith, Pembroke; Connor Ross, Timberlane; Quinn Mantegari, Exeter; Charlie Speaker, Bedford; Chris Gallier, Bow; Owen Johnstone, Lebanon

Alternates: Hunter Fauteux, Berlin; Jacob Hopfenspirger, Souhegan; Shea Young, Profile; Josh Woods, Lisbon; Jonathan Brackett, Hollis/Brookline; Rich D'Amico, Bedford; Luke Sandmann, Lebanon; Ben Guertin, Bow; Chandler Zullo, Stevens.

Source: New Hampshire Soccer Coaches Association


Sports NHIAA

FOLLOW US
Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow our RSS feed
Union Leader app for Apple iPad or Android *
Click to download from Apple Apps StoreClick to download from Android Marketplace
* e-Edition subscription required

More High School Sports


NH Angle