All Sections

Home | High School Sports

NHIAA Roundup: Goffstown boys outskate Nashua South/Pelham


January 15. 2018 10:43PM

Nashua South's Joshua Kinghom, left, and Goffstown's Sebastian Beal try to get to the puck during the first period of their game at St. Anselm College Monday. (Mark Bolton/Union Leader)



Griffin Cook scored a pair of goals as Goffstown pulled away from Nashua South/Pelham 4-2 on Monday in boys’ hockey.

Sebastian Beal and Noah Charron also scored for the Grizzlies improved to 7-1.

South/Pelham (1-4) got goals from Riley Nutter and Matthew Diprizio. Goalie Nate Serrentino made 32 saves. Goffstown’s Maddie Sage made only seven saves, but three were on breakaways.

Arlington (Mass.) Catholic 4, Bishop Guertin 1: In Arlington, Mass., the Cardinals (4-1-1) averted a shutout when Ben Pederson scored a late power-play goal. Shots were 25-20 in favor of Arlington Catholic.

Kennett 5, Monadnock 2: In Conway, five Kennett players scored as the hosts improved to 5-1. Connor Furtado, Reilly Murphy, Mike Seabey, Miles Woodbury, Mackenzie Murphy (empty netter) scored for Kennett. Josh Roy and Chris Boucher lit the lamp for Monadnock.

Boys’ basketball

Exeter 70, Trinity 56: In Manchester, Exeter High opened a 24-point halftime lead and cruised past Trinity.Cody Morissette scored 16 points and younger brother Josh added 14 as the Blue Hawks used 14 players and improved to 5-0. Trinity, paced by 11 points each from Zach Dagan and Ethan Frenette, dropped to 0-6.

Girls’ hockey

Exeter 10, Bedford 2: Carissa Towlson scored four goals as the Blue Hawks improved to 5-0. Meredith Madden and Sarah Gallo added two goals each. Kendall Cassidy and Abi Magnifico scored for fBedford (1-7).

Bishop Brady/Trinity/West 3, Bishop Guertin 2: In Tyngsborough, Mass., Lauren Trippiedi scored with 8.4 seconds left to win it for Bishop Brady/Trinity/West (6-0). Sydney Herrington scored once, Mary Anne Wiley tallied two assists and Marie Barrioz made 34 assists for Brady/Trinity/West. Ashley Killen scored twice and Brooke Yabroudy had an assist for Bishop Guertin (4-2).

Sunday High School Track Results 

 

Morning session, at UNH

Boys’ team scores: 1, Nashua North, 78; 2, Phillips Exeter, 73; 3, Merrimack, 63; 4, Alvirne, 38; 5, Hollis/Brookline, 16; Nashua South, 14; 7, Kingswood, 4.

55 dash: 1, Genet, M, 7.04; 2, Paulhamus, M, 7.04; 3, Kennedy, H/B, 7.04.

300 dash: 1, Paulhamus, Merrimack, 39.04; 2, Wabunoha, PE, 39.74; 3, Demeo, M, 39.94.

600: 1, Kim PE, 1:31.74; 2, Curran, NN, 1:32.14; 3, Crowley, M, 1:32.64.

1,000: 1, Coogan, PE, 2:43.34; 2, Kang, PE, 2:47.24; 3, Horgan, A, 2:52.04.

1,500: 1, Vorbach, NN, 4:16.74; 2, Prince, NN, 4:32.84; 3, Neuhaus, PE, 4:34.24.

3,000: 1, Vorbach, NN, 9:04.94; 2, Ireland, NN, 9:07.14; 3, Curran, NN, 9:33.44.

55 hurdles: 1, Bailey, M, 8.94; 2, Heiser, M, 9.14; 3, Edwards, NN, 9.94.

4-by-160 relay: 1, Merrimack, 1:18.74.

4-by-400 relay: 1, Nashua North, 3:51.94.

High jump: 1, Dunning, NN, 5-10; 2, Ostaudelafont, NN, 5-8; 3, Frost, NS, 5-4.

Long jump: 1, Ngala, PE, 19-8.5; 2, Kennedy, H/B, 19-5.5; 3, Blaise, PE, 19-3.

Shot put: 1, Sauer, PE, 38-8.25; 2, McTaggart, A, 38-1.5; 3, Reeder, NS, 36-8.

Girls’ team scores: 1, Nashua South, 74; 2, 2, Phillips Exeter, 73; 3, Nashua North, 48; 4, Alvirne, 39; 5, Merrimack, 30; 6, Kingswood, 20; 7, Hollis/Brookline, 5.

55 dash: 1, Coy, NN, 7.94; 2, Mohler, NS, 8.04; 3, Mackenzie, NS, 8.14.

300 dash: 1, Hutchinson, M, 45.24; 2, Lewis, NS, 46.54; 3, Lavoie, A, 47.44.

600: 1, Milinazzo, A, 1:44.24; 2, McKenna, K, 1:50.14; 3, Clark, PE, 1:51.14.

1,000: 1, Hock, PE, 3:10.84; 2, Coffin, NS, 3:11.04; 3, Carrillo, M, 3:18.44.

1,500: 1, Fontaine, A, 5:05.24; 2, Braccio, NN, 5:09.84; 3, Van Dijikum, PE, 5:23.34.

3,000: 1, Corbett, M, 11:13.74; 2, House, M, 11:22; 3, Krishnan, NS, 11:46.74.

55 hurdles: 1, Nwankoala, PE, 9.84; 2, Wright, PE, 9.94; 3, McKenna, Kingswood, 10.14.

4-by-160 relay: 1, Nashua South, 1:32.04.

4-by-400 relay: 1, Alvirne, 4:31.74.

High jump: 1, Lewis, NS, 5-0; 2, St. Pierre, NN, 4-10; 3, Kopicko, NS, 4-2.

Long jump: 1, Romero, PE, 14-10; 2, Mohler, NS, 14-3.5; 3, St. Pierre, NN, 14-1.

Shot put: 1, Ikpeazu, PE, 33-3.25; 2, Lynn, NN, 31-7.75; 3, Mbanugo, PE, 29-4.

Afternoon session, at UNH

Boys’ team scores: 1, Pinkerton, 88.5; 2, Concord, 70.5; 3. Bedford, 58; 4. Londonderry, 34; 5, Keene, 18; 6, Salem, 14; 7. Goffstown, 8.

55 dash: 1, Aiello, B, 6.74; 2, Mutz, C, 6.84; 3, Ruimwijk, P, 6.84.

300 dash: 1, Verow, B, 37.34; 2, Kenny, B, 37.94; 3, Cassidy, L, 39.64.

600 run: 1, Adams, C, 1:34.04; 2, B, 1:36.04; 3, Metro, L, 1:35.24.

1,000 run: 1, Kindopp, K, 2:42.94; 2, Connery, C, 2:43.34; 3, Devine, C, 2:45.44.

1,500 run: 1, O’Brien, C, 4:21.84; 2, Heenan, L, 4:24.94; 3, MacKenzie, C, 4:25.64.

3,000 run: 1, Gagnon, P, 9:16.34; 2, Boesch Dining, C, 9:17.44; 3, MacKenzie, C, 9:29.14.

55 hurdles: 1, Spencer, P, 8.04; 2, Seleny, P, 8.34; 3, Feliz, C, 8.74.

4x160 relay: 1, Pinkerton, 1:15.84.

4x400 relay: 1, Pinkerton, 3:45.74.

High jump: 1, Crowder, B, 5-10; 2, Hillyer, C, 5-8; 3, Spencer, P, 5-8.

Long jump: 1, Garron, B, 18-1; 2, Kaminski, G, 17-3.5; 3, MacGregor, S, 16-7.

Shot put: 1, Cerafici, P, 43-1; 2, Lacombe, B, 42-7.25; 3, King, P, 42-5.75.

Girls’ team scores: 1, Bedford, 89; 2. Pinkerton, 64; 3. Keene, 41; 4, Concord, 24; 5, Salem, 20; 6, Kennett, 19; 7, Londonderry, 13; 8, Monadnock, 6; 9, Goffstown, 3.

55 dash: 1, CoCo, B, 7.84; 2, Gikas, B, 7.94; 3, Paquette, S, 7.94.

300 dash: 1, CoCo, B, 44.44; 2, Gikas, B, 45.34; 3, Cousins, Keene, 46.54.

600 run: 1, Johnson, P, 1:43.84; 2, CoCo, B, 1:44.04; 3, Vaillancourt, P, 1:45.14.

1,000 run: 1, April, P, 3:10.24; 2, Cross, P, 3:15.24; 3, Zarakotas, C, 3:21.24.

1,500 run: 1, Cross, P, 5:06.54; 2, McGaffigan, P, 5:07.14; 3, Flanagan, B, 5:13.84.

3,000 run: 1, Lorenz, M, 12:24.44.

55 hurdles: 1, Thisner, Keene, 9.84; 2, Forand, P, 10.14; 3, Forte, B, 10.14.

4x160 relay: 1, Concord, 1:32.44.

4x400 relay: 1, Pinkerton, 4:22.54.

High jump: 1, Lesburt, P, 5-2; 2, VanDyne, Kennett, 5-0; 3, Santos, B, 4-8.

Long jump: 1, Thisner, Keene, 14-7.5; 2, Squires, Keene, 14-4.5; 3, Jelley, C, 14-4.

Shot put: 1, Forte, B, 30-11.5; 2, Thibeault, B, 29-0.5; 3, Falkengren, B, 28-4.

Evening session, at UNH

Boys’ team results: 1, Manchester Memorial, 119; 2, Trinity, 89; 3, Manchester Central, 43; Manchester West, 24.

55 dash: 1, Duckett, T, 7.04; 2, Aku, MC, 7.24; 3, Page, MM, 7.24.

300 dash: 1, Duckett, T, 38.74; 2, Kenny, MM, 40.54; 3, Ionescu, MM, 40.74.

600: 1, Ndahayo, T, 1:30.94; 2, McGahey, MC, 1:32.94; 3, Miller, MM, 1:33.14.

1,000: 1, Cermak, T, 2:51.64; 2, Barrett, T, 2:53.34; 3, Young, MC, 2:56.64.

1,500: 1, Donovan, T, 4:39.34; 2, Barrett, T, 4:43.84; 3, Girard, MW, 4:44.24.

3,000: 1, Donovan, T, 9:45.44; 2, Ndahayo, T, 9:48.54; 3,Clark, MM, 10:18.64.

55 hurdles: 1, Trombly, MM, 8.44; 2, Kenny, MM, 8.74; 3, Ionescu, MM, 9.34.

4-by-160 relay: 1, Memorial, 1:20.64.

4-by-400 relay: 1, Memorial, 3:56.34.

High jump: 1, Trombly, MM, 5-6; 2, Noel, MM, 5-4; 3, Kenny, MM, 5-4.

Long jump: 1, Page, MM, 18-11.75; 2, Hudson, T, 18-5.75; 3, Gerton, MM, 17-3.

Shot put: 1, Billups-Francis, MC, 38-10; 2, Blodgett, MM, 33-0.75; 3, Dinh, MM, 32-6.

Girls’ team results: 1, Manchester Memorial, 100; 2, Manchester Central, 82; 3, Manchester West, 78; 4, Trinity, 8.

55 dash: C. Robitaille, MW, 7.54; 2, Kanu, T, 7.94; 3, Lamper, MW, 8.04.


300 dash: 1, J. Robitaille, MW, 45.24; 2, Leonard, MC, 47.94; 3, Mcfarland, MM, 48.44.

600: 1, C. Robitaille, MW, 1:42.84; 2, Mercier, MM, 1:47.14; 3, Ducharme, MC, 1:50.54.

1,000: 1, J. Robitaille, MW, 3:00.14; 2, Pepin, MC, 3:23.24; 3, Crain, MC, 3:24.04.

1,500: 1, Pepin, MC, 5:32.24; 2, Folsom, MM, 6:28.74; 3, Mortimer, MC, 7:00.04.

3,000: 1, J. Robitaille, MW, 10:34.54; 2, Connors, MM, 12:59.74; 3, Krantz, MC, 13:02.94.

55 hurdles: 1, Lamper, MW, 10.04; 2, Pepin, MC, 10.14; 3, Keleher, MM, 10.14.

4-by-160 relay: 1, Manchester West, 1:35.94.

4-by-400 relay: 1, Manchester West, 4:36.64.

High jump: 1, McDonnell, MM, 4-8; 2, Rivera, MM, 4-6; 3, Langley, MC, 4-6.

Long jump: 1, Rivera, MM, 13-10.5; 2, Mercier, MM, 13-4; 3, Lamper, MW, 13-3.

Shot put: 1, Baez, MC, 25-11; 2, Rivera, MM, 25-9.75; 3, Sylvain, MM, 23-6.

At U. of Southern Maine

Boys’ team results: 1, Winnacunnet, 67; 2, Portsmouth, 64.5; 3, Oyster River, 42.5; 4, Exeter, 32; 5, Coe-Brown, 28; 6, Spaulding, 20; 7, Timberlane, 14; 8, Dover, 13; 9, Sanborn, 11; 10, Newmarket, 2.

55 dash: 1, Barba, P, 6.91; 2, Clachar, C-B, 6.92; 3, McSweeney, Ex., 6.95.

300 dash: 1, Powers, W, 37.83; 2, Manning, OR, 38.35; 3, Gigliotti, W, 38.47.

600: 1, Valhouli, W, 1:26.35; 2, Moyer, D, 1:29.03; 3, Grant, P, 1:29.04.

1,000: 1, Winslow, Ex., 2:35.56; 2, Prinz, P, 2:41.01; 3, Murphy, OR, 2:42.38.

1,500: 1, Donnelly, W, 4:20.80; 2, O’Brien, OR, 4:22.05; 3, Tanguay, C-B, 4:24.13.

3,000: 1, Donnelly, W, 9:15.94; 2, Huberdeau, T, 9:22.56; 3, Denis, W, 9:26.24.

55 hurdles: 1, 1, Powers, W, 7.72; 2, Clachar, C-B, 7.99; 3, Sutton, Sp., 8.15.

4-by-200 relay: 1, Oyster River, 1:37.43.

4-by-400 relay: 1, Winnacunnet, 3:35.56.

High jump: 1, Fahey, P, 6-0; 2, Witham, P, 5-10; 3, LaBelle-Brown, OR, 5-10.

Long jump: 1, Suoth, Sp., 20-2.75; 2, Manning, OR, 19-7.5; 3, Duncan, P, 19-4.75.

Shot put: 1, Snively, Sanborn, 41-3.5; 2, Phennicie, W, 40-2; 2, Toar, P, 39-10.

Girls’ team results: 1, Portsmouth, 74; 2, Exeter, 62; 3, Oyster River, 36; 4, Sanborn, 29; 5, Winnacunnet, 26; 6, Coe-Brown, 24; 7, Spaulding, 21; 8, St. Thomas, 9; 9, Dover, 8; 10, Newmarket, 3; 11, Epping, 2.

55 dash: 1, McClain, OR, 7.63; 2, Johnson, Ex., 7.75; 3, Momm-White, P, 7.76. 300 dash: 1, Sweet, Ex., 45.12; 2, Johnston, Ex., 45.12; 3, Diprizio, Sp., 45.13.

600: 1, Concannon, OR, 1:44.97; 2, Raymond, Ex., 1:45.67; 3, Noble, Sp., 1:46.55.

1,000: Baker, P, 3:16.34; 2, McDonough, C-B, 3:17.09; 3, Laird, C-B, 3:19.58. 1,500: 1, Gaughan, Ex., 4:45.18; 2, Scully, Sanborn, 5:02.41; 3, Sullivan, Ex., 5:03.79.

3,000: 1, Slavin, OR, 11:06.88; 2, Battye, P, 11:16.88; 3, Baughn, STA, 11:28.65.

55 hurdles: 1, Momm-White, P, 8.93; 2, Johnson, Ex., 9.09; 3, Dickinson, P, 9.67.

4-by-200 relay: 1, Portsmouth, 1:54.74.

4-by-400 relay: 1, Portsmouth, 4:22.98.

High jump: 1, Ehlers, Sanborn, 5-4; 2, McVey, Sanborn, 5-0; 3, Dickinson, P, 4-8.

Long jump: 1, Momm-White, P, 15-5; 2, Vigueras, P, 14-10.5; 3, Cray, P, 14-10.

Shot put: 1, Williams, D, 37-0; 2, Buchalski, STA, 35-5.25; 3, Collins, C-B, 34-6.


NHIAA NHIAA NHIAA