Concord boys, girls win Division I titles; Coe-Brown boys, Souhegan girls, Mascenic boys, Kearsarge girls are champions.

MANCHESTER — For the first time in school history, both the Concord High boys’ and girls’ cross country teams are state champions.

The Crimson Tide swept the Division I titles on Saturday at Derryfield Park. The boys’ team won its third straight, while the girls earned their first since 2003.

Juniors Eben Bragg (third) and Brayden Kearns (eighth) and senior Ryan Devine (11th) placed among the top 11 to lead the Concord boys’ team, which finished with 67 points. Bragg earned a time of 16 minutes, 4.9 seconds while Kearns and Devine finished in 16:25.1 and 16:32.3, respectively.

Keene senior Jake Velasquez won the Division I individual boys’ title with his time of 15:32.4, leading the Blackbirds to a runner-up finish (83 points).

“It was a tough season getting here but the guys really worked hard for it,” first-year Concord boys’ team coach Zach Procek said. “They’re really dedicated to the sport and they knew it wouldn’t be easy coming into this year knowing we lost, basically, three of the top 10 guys from last year but they had the heart to do it, they had the drive to do it and (Saturday) we just got it done.”

Crimson Tide fifth-year girls’ coach Ally Davis saw her runners experience the same excitement she did as a member of that 2003 D-I champion Concord team.

The Concord girls won their sixth overall state title on Saturday by placing three runners in the top 11 and four in the top 20. Freshman Sophie Hopkins (ninth, 19:51.7) led the way for the Crimson Tide, finishing just ahead of teammates Morgane Orcutt (10th, 19:53.4) and Katherine Kennedy (11th, 19:56.8). Concord freshman Alexis Christie took 18th place with her time of 20:12.4.

“I was stoked to have three come in (Nos.) 9, 10 and 11,” said Davis, who graduated from Concord in 2006. “They run like a little pack...They push each other. They get it on a level that I didn’t get until college. They get this team aspect of cross country that’s hard to explain.”

Bishop Guertin of Nashua seniors Caroline Fischer (18:16.5) and Caroline Towle (18:52.9) were the first two runners to finish the Division I girls’ race.

Fischer, who also won the girls’ large school race at the 45th Manchester Invitational on this course last month, and Towle finished in the same order in last year’s D-I race. Fischer took runner-up honors in the D-I race in both her freshman and sophomore seasons.

“I really do love Derryfield and it is one of my favorite courses,” Fischer said. “I don’t usually think about that because of how tough it is but I think I do better because it is so tough and I’ve been running here since I was like 8 or 9 (years old) so it kind of feels like my home. And I’m actually kind of sad for this to be my last one.”

The Souhegan of Amherst girls’ team won the Division II title for the third time in the past four years and fourth overall by edging last year’s champion, Coe-Brown Northwood Academy. The Sabers finished with 41 points while Coe-Brown had 47.

Souhegan took the top three spots and placed five runners in the top 21. Led by senior Abigail O’Conner’s sixth-place finish, each of Coe-Brown’s eight runners placed among the top 25.

Sabers sophomore Chloe Trudel was all alone on the final stretch of the race and took the individual crown with her personal-course-record time of 18:42.5. Senior teammates Georgia Jones (19:01.5) and Mackenzie Hayden (19:05.8) placed second and third, respectively.

“I felt we had the ability to do that,” Souhegan coach Jeff Wilson said of Trudel, Jones and Hayden taking the top three spots. “We’ve been pretty close to that with those runners and it was just really exciting to see it happen and to see them really run the second half strong, which is great. That’s kind of the key to this course is get through those hills and really run strong that second half and I thought they did an outstanding job of that.”

The Coe-Brown boys’ team posted the top three finishers, placed five in the top 10 and saw all its runners finish among the top 12 en route to winning its second straight Division II championship. The Bears earned 21 points to capture their fifth D-II title in the past six years.

“We really wanted to come in and send a very clear message,” Coe-Brown co-coach Brent Tkaczyk said. “We were trying to put seven guys in the top 10 and that’s obviously really difficult to do. We didn’t quite make that but we ran so well as a group.”

Tkaczyk’s son Luke won the race in 16:06.4 while freshman Aidan Cox (16:09.1) and senior Dawson Dubois (16:12.1), took second and third, respectively.

“I know where my strengths are and where their strengths are so we can kind of work together to share the load a little,” Luke Tkaczyk said of running alongside Cox and Dubois throughout the race.

Kearsarge of Sutton senior Mya Dube (19:07.4) repeated as the Division III girls’ individual champion to help the Cougars girls earn their first ever state title. Kearsarge finished with 53 points to edge last year’s D-III champion, Hopkinton (57 points). Portsmouth Christian Academy of Dover junior Liza Corso, who is legally blind, finished runner-up to Dube (19:24.4).

Led by junior Landen Vaillancourt’s first-place finish (16:06.7), the Mascenic of New Ipswich boys’ team won its third straight Division III title.

NHIAA cross-country championships

At Derryfield Park, Manchester

Division I

Girls’ team results

1. Concord 70; 2. Bishop Guertin 82; 3. Exeter 114; 4. Keene 131; 5. Bedford 158; 6. Nashua South 169; 7. Londonderry 194; 8. Pinkerton 208; 9. Salem 237; 10. Nashua North 267; 11. Dover 272; 12. Winnacunnet 281; 13. Manchester Memorial 344; 14. Merrimack 357; 15. Manchester Central 375; 16. Spaulding 378.

Girls’ individual results

1. Caroline Fischer, Bishop Guertin, 18:16.5; 2. Caroline Towle, Bishop Guertin, 18:52.9; 3. Cali Coffin, Nashua South, 19:10.5; 4. Meghan Cross, Pinkerton, 19:35.4; 5. Ali McFarland, Exeter, 19:38.3; 6. MacKenna Whelan, Winnacunnet, 19:39.2; 7. Carly Rinko, Bedford, 19:43.2; 8. Silvia Caddell, Salem, 19:47.7; 9. Sophie Hopkins, Concord, 19:51.7; 10. Morgane Orcutt, Concord, 19:53.4.

Boys’ team results

1. Concord 67; 2. Keene 83; 3. Pinkerton 91; 4. Winnacunnet 107; 5. Londonderry 119; 6. Nashua North 137; 7. Merrimack 195; 8. Exeter 271; 9. Bishop Guertin 289; 10. Dover 312; 11. Bedford 323; 12. Manchester Memorial 328; 13. Salem 342; 14. Nashua South 345; 15. Alvirne 345; 16. Timberlane 414; 17. Spaulding 523; 18. Manchester Central 530.

Boys’ individual results

1. Jake Velasquez, Keene, 15:32.4; 2. Joseph Curran, Nashua North, 15:46.9; 3. Eben Bragg, Concord, 16:04.9; 4. Luke Brennan, Pinkerton, 16:06.6; 5. Torin Kindopp, Keene, 16:14.3; 6. Noah Taracena, Winnacunnet, 16:22.2; 7. Colin Donnelly, Winnacunnet, 16:24.2; 8. Brayden Kearns, Concord, 16:25.1; 9. Ryan Young, Londonderry, 16:25.8; 10. Jackson Mazejka, Salem, 16:32.3.

Division II

Girls’ team results

1. Souhegan 41; 2. Coe-Brown 47; 3. Merrimack Valley 94; 4. Oyster River 124; 5. Kennett 168; 6. Hanover 176; 7. Lebanon 246; 8. Portsmouth 249; 9. John Stark 261; 10. Kingswood 310; 11. Windham 314; 12. Plymouth 328; 13. Milford 339; 14. ConVal 345; 15. Bow 355; 16. St. Thomas Aquinas 356; 17. Hollis/Brookline 406; 18. Goffstown 536.

Girls’ individual results

1. Chloe Trudel, Souhegan, 18:42.5; 2. Georgia Jones, 19:01.5; 3. Mackenzie Hayden, Souhegan, 19:05.8; 4. Sophia Rebenciuc, Merrimack Valley, 19:11.2; 5. Sophia Reynolds, Merrimack Valley, 19:18.6; 6. Abigail O’Connor, Coe-Brown, 19:26.6; 7. Addison Cox, Coe-Brown, 19:50.6; 8. Sheldyn Fisher, Coe-Brown, 19:54.4; 9. Lily Doody Oyster River, 19:57.8; 10. Mallory Taylor, Coe-Brown, 20:09.6.

Boys’ team results

1. Coe-Brown 21; 2. Oyster River 63; 3. Hanover 130; 4. Windham 150; 5. Bow 173; 6. ConVal 174; 7. Souhegan 198; 8. Sanborn 217; 9. Portsmouth 256; 10. Kingswood 304; 11. Hollis/Brookline 313; 12. Merrimack Valley 318; 13. Lebanon 367; 14. Kennett 372; 15. Pelham 410; 16. St. Thomas Aquinas 447; 17. Goffstown 533; 18. John Stark 548; 19. Milford 555; 20. Plymouth 574; 21. Pembroke 603.

Boys’ individual results

1. Luke Tkaczyk, Coe-Brown, 16:06.4; 2. Aidan Cox, Coe-Brown, 16:09.1; 3. Dawson Dubois, Coe-Brown, 16:12.1; 4. Jared Khalil, Sanborn, 16:15.2; 5. Rohan Rai, Windham, 16:21.2; 6. Carter Sylvester, Coe-Brown, 16:25.4; 7. Andrew O’Brien, Oyster River, 16:31.4; 8. Owen Fleischer, Oyster River, 16:33.3; 9. Logan Mihelich, Coe-Brown, 16:35.6; 10. Caleb Korthals, Milford, 16:40.5.

Division III

Girls’ team results

1. Kearsarge 53; 2. Hopkinton 57; 3. Campbell 129; 4. Portsmouth Christian 131; 5. Newmarket 173; 6. Monadnock 185; 7. Mascenic 193; 8. Conant 216; 9. Fall Mountain 296; 10. Canaan Memorial 296; 11. Inter-Lakes 302; 12. Gilford 307; 13. Derryfield 325; 14. Mascoma 362; 15. Belmont 377; 16. Profile 411; 17. Moultonborough 429; 18. Winnisquam 430; 19. Newfound 544; 20. Lin-Wood 567.

Girls’ individual results

1. Mya Dube, Kearsarge, 19:07.4; 2. Liza Corso, Portsmouth Christian, 19:24.4; 3. Brianna Malone, Portsmouth Christian, 19:31.6; 4. Margaret St. John, Hinsdale, 20:15.5; 5. Lili Baer, Kearsarge, 20:27.1; 6. Jenna Bears, Kearsarge, 20:27.4; 7. Cassie Hemming, Campbell, 20:38; 8. Hannah Bennett, Hopkinton, 20:38.5; 9. Delaney Swanson, Monadnock, 20:44.9; 10. Faith Gosselin, Winnisquam, 20:49.8.

Boys’ team results

1. Mascenic 87; 2. Hopkinton 112; 3. Conant 120; 4. Campbell 133; 5. Kearsarge 155; 6. Trinity 166; 7. Monadnock 230; 8. Berlin 296; 9. Winnisquam 300; 10. Prospect Mountain 311; 11. Bishop Brady 382; 12. Moultonborough 389; 13. Laconia 405; 14. Derryfield 412; 15. Newfound 419; 16. Inter-Lakes 427; 17. Fall Mountain 432; 18. Gilford 464; 19. Mascoma 465; 20. Epping 504; 21. Newmarket 505; 22. Belmont 512; 23. Canaan Memorial 543; 24. Portsmouth Christian 554; 25. Lin-Wood 575; 26. Raymond 703; 27. Hinsdale 710; 28. Profile 848.

Boys’ individual results

1. Landen Vaillancourt, Mascenic, 16:06.7; 2. Patrick Gandini, Gilford, 16:26.8; 3. Tyler Hebert, Monadnock, 16:45.5; 4. Shepyrd Murdough, Hopkinton, 17:16.9; 5. James Barrett, Trinity, 17:18.9; 6. Ethan Vitello, Conant, 17:23.6; 7. Matthew Dion, Campbell, 17:27; 8. Gavin Garzin, Kearsarge, 17:30.2; 9. Chris Taylor, Conant, 17:30.2; 10. Trevor Scopelites, Campbell, 17:33.7.

--30--