Pemberton

Pinkerton’s Jake McInnis, left, and Londonderry’s Matt Pemberton renew acquaintances on Saturday at Lancer Park. This time, it’s the playoffs.

This weekend is a big one on the high school sports scene.

As four divisions of football playoffs begin, the soccer and girls’ volleyball state tournaments have reached the finals. The top two boys’ soccer divisions, featuring ConVal of Peterborough vs. Lebanon in Division II, and Bedford vs. Hanover in Division I, are set for today at Manchester Memorial High.

Divisions III and IV in boys’ soccer, plus all four divisions in girls’ soccer, will stage their finals on Sunday at two sites. On Friday, the NHIAA flipped Sunday game times to accommodate Sunapee and Newmarket, whose girls’ and boys’ teams will now play in back-to-back title games at Laconia High.

Football’s first-round playoff contests are set for Saturday afternoon at 14 fields across the state. Foremost is Pinkerton Academy at Londonderry High (2 p.m.), yet another installation of the rivalry between schools separated by 4.5 miles of mostly apple orchards.

NHIAA TOURNAMENT SCOREBOARD

BOYS' SOCCER

Division I

Quarterfinals

Bedford 2, Concord 0

Windham 1, Nashua South 0, PKs

Central 2, Timberlane 1, PKs

Hanover 2, Keene 1

Semifinals

Hanover 3, Central 2 (5-3 on PKs)

Bedford 4, Windham 1

Championship

Saturday

At Memorial High, 6:30 p.m.

(1) Bedford vs. (3) Hanover

Division II

Quarterfinals

ConVal 3, Manchester West 0

Bow 4, Milford 0

Lebanon 3, Hollis/Brookline 1

Oyster River 3, Kearsarge 0

Semifinals

Lebanon 3, Oyster River 0

ConVal 1, Bow 0

Championship

Saturday

At Memorial High, 4 p.m.

(1) ConVal vs. (2) Lebanon

Division III

Quarterfinals

Campbell 4, Prospect Mtn. 1

Mascoma 4, Belmont 3, PKs

Hopkinton 2, Gilford 1, PKs

Mascenic 3, Berlin 2

Semifinals

Mascenic 2, Hopkinton 1, PKs

Campbell 2, Mascoma 0

Championship

Sunday

At Laconia High, 6:30 p.m.

(1) Campbell vs. (3) Mascenic

Division IV

Quarterfinals

Newmarket 4, Profile 0

Littleton 3, Lin-Wood 0

Woodsville 3, Colebrook 2

Sunapee 6, Moultonboro 1

Semifinals

Sunapee 3, Woodsville 0

Newmarket 2, Littleton 0

Championship

Sunday

At Laconia High, 2 p.m.

(3) Sunapee vs. (1) Newmarket

GIRLS' SOCCER

Division I

Quarterfinals

Exeter 3, Pinkerton 0

Londonderry 7, Goffstown 0

Bishop Guertin 2, Central 1

Concord 2, Bedford 1

Semifinals

Londonderry 1, Bishop Guertin 0

Exeter 1, Concord 0

Championship

Sunday

At Memorial High, 5 p.m.

(2) Londonderry vs. (2) Exeter

Division II

Quarterfinals

Hanover 4, John Stark 0

Milford 2, Pembroke 1

Hollis/Brookline 1, Souhegan 0

Bow 1, Oyster River 0

Semifinals

Thursday

Bow 2, Hollis/Brookline 0

Hanover 1, Milford 0, OT

Championship

Sunday

At Memorial High, 1 p.m.

(3) Bow vs. (1) Hanover

Division III

Quarterfinals

Bishop Brady 2, Inter-Lakes 1

STA 0, Belmont 0 (STA 7-6 on PKs)

Hopkinton 2, Somersworth 0

Stevens 1, Raymond 0

Semifinals

Hopkinton 2, Stevens 0

Bishop Brady 8, St. Thomas 2

Championship

Sunday

At Laconia High, 4:15 p.m.

(6) Hopkinton vs. (1) Bishop Brady

Division IV

Quarterfinals

Sunapee 3, Pittsburg 0

Littleton 4, Ports. Christian 0

Newmarket 4, Concord Christian 0

Woodsville 4, Gorham 0

Semifinals

Thursday

Newmarket 3, Woodsville 0

Sunapee 3, Littleton 1

Championship

Sunday

At Laconia High, 11:45 a.m.

(2) Newmarket vs. (1) Sunapee

GIRLS' VOLLEYBALL

Division I

Quarterfinals

Nashua South 3, Bedford 2

Winnacunnet 3, Spaulding 0

Portsmouth 3, Hollis/Brookline 2

Dover 3, Pinkerton 2

Semifinals

Dover 3, Portsmouth 2

Nashua South 3, Winnacunnet 0

Championship

Saturday, at Pinkerton, 7 p.m.

(6) Dover vs. (1) Nashua South

Division II

Quarterfinals

Gilford 3, Laconia 0

Plymouth 3, Oyster River 2

Milford 3, St. Thomas 2

Coe-Brown 3, John Stark 2

Semifinals

Coe-Brown 3, Milford 1

Gilford 3, Plymouth 1

Championship

Saturday, at Pinkerton, 5 p.m.

(1) Gilford vs. (6) Coe-Brown

Division III

Quarterfinals

Campbell 2, Winnisquam 1

Inter-Lakes 3, Farmington 2

Mascenic 3, Belmont 1

Newfound 3, Prospect Mountain 2

Semifinals

Mascenic 3, Campbell 0

Inter-Lakes 3, Newfound 0

Championship

Inter-Lakes 3, Mascenic 1

UNIFIED SOCCER

Quarterfinals

Portsmouth 3, Exeter 2

Dover 6, Gilford 2

Laconia 3, Winnisquam 2

Londonderry 8, ConVal 4

Semifinals

Dover 4, Portsmouth 3

Londonderry 4, Laconia 2

Championship

Sunday, Nov. 10

At Memorial High, 3:15 p.m.

(3) Londonderry vs. (4) Dover

FOOTBALL

Division I

Quarterfinals

Saturday, 1 p.m. unless noted

Merrimack at Nashua North

Nashua South at Exeter

Pinkerton at Londonderry, 2 p.m.

Salem at Goffstown, 2 p.m. at Saint Anselm College

Division II

Quarterfinals

Saturday, 1 p.m.

(8) Souhegan at (1) Bow

(5) Hollis/Brookline at (4) Kennett

(7) Alvirne at (2) Milford

(6) Plymouth at (3) Pelham

Division III

Quarterfinals

Saturday, 1 p.m.

(8) Laconia at (1) Lebanon

(5) Hillsboro-Hop. at (4) Monadnock

(7) Newport at (2) Trinity

(6) Stevens at (3) Campbell

Division IV

Semifinals

Saturday, 1 p.m.

(4) Bishop Brady at (1) Winnisquam

(3) Fall Mountain at (2) Raymond