190304-spt-tufts Exeter Tufts_MSB03

Exeter hockey coach Jim Tufts instructs his players during a recent game. Tufts, who retired after 42 years at the helm, was named Division I Coach of the Year.

As Selected by the NH High School Coaches Association

Certificates provided by the NH Legends of Hockey

Division I

First Team

Parker Roberto, senior, forward, Bedford; Brendan Doyle, junior, forward, Exeter; Anthony DiZillo, sophomore, forward, Trinity; Sylas Oberting, junior, defenseman, Hanover; Gennaro Marra, senior, defenseman, Pinkerton; Dakota Robinson, senior, goaltender, Pinkerton.

Second Team

Mason Drouin, junior, forward, Pinkerton; Jack Sylvain, senior, forward, Bedford; Matt Hauschild, junior, forward, Concord; Parker Joyce, senior, defenseman, Bedford; Matty Gardner, sophomore, defenseman, Hanover; Jude Rogles, junior, goaltender, Exeter.

Honorable Mention

Jimmy Kosiarski, senior, forward, Trinity; Ryan Pappalardo, sophomore, forward, Salem; Patrick Madden, junior, forward, Bishop Guertin; Evan Makris, senior, defenseman, Concord; Anthony Federico, senior, defenseman, Londonderry; Parker Taylor, junior, goaltender, Concord.

Player of the Year: Dakota Robinson, Pinkerton.

Coach of the Year: Jim Tufts, Exeter.

Division II

First Team

Patty Vetter, senior, forward, Saint Thomas Aquinas; Jameson Goodridge, senior, forward, Dover; Griffin Cook, senior, forward, Goffstown; Keegan Younclaus, senior, defenseman, Saint Thomas Aquinas; Colin Burke, senior, defenseman, Goffstown; Hannes Demegard, junior, goaltender, Saint Thomas Aquinas.

Second Team

Jerred Tattersall, junior, forward, Keene; Sam Danais, senior, forward, Kingswood; Zach Stimeling, junior, forward, Merrimack; Fred Holmes, senior, defenseman, Portsmouth/Newmarket; Trey Chickering, sophomore, defenseman, Lebanon/Stevens/Mt. Royal; Ben Hardy, sophomore, goaltender, Merrimack.

Honorable Mention

Max Carpenter, senior, forward, Oyster River; Brian Langevin, junior, forward, Keene; Nick Potenza, sophomore, forward, Kingswood; Tanner McDougal, senior, defenseman, Spaulding; Will MacLean, junior, defenseman, Saint Thomas Aquinas; Austin Gilbert, junior, goaltender, Dover; Devon Lapierre, sophomore, goaltender, Dover.

Player of the Year: Patty Vetter, Saint Thomas Aquinas.

Coach of the Year: Dan Belliveau, Merrimack.

Division III

First Team

Paul Molnar, senior, forward, John Stark/Hopkinton; Chris Boucher, senior, forward, Monadnock/Fall Mountain; Brett Patnode, junior, forward, John Stark/Hopkinton; Troy Gallagher, senior, defenseman, Belmont/Gilford; Ben Estrella, freshman, defenseman, Berlin; Jameson Bourque, senior, goaltender, John Stark/Hopkinton.

Second Team

Hayden Parent, junior, forward, Belmont/Gilford; Tyler Rousseau, sophomore, forward, Berlin; Matt Hale, freshman, forward, Moultonborough/Inter-Lakes; Dominic Dow, junior, defenseman, Monadnock/Fall Mountain; Jake Cole, senior, defenseman, John Stark/Hopkinton; Trent Labrecque, senior, goaltender, Berlin.

Honorable Mention

Nolan Sauer, sophomore, forward, John Stark/Hopkinton; Trevor LaRusso, junior, forward, Kennett; Lincoln Blodgett, junior, forward, Monadnock/Fall Mountain; Ben Garfinkel, senior, defenseman, ConVal/Conant; Trevor Olivier, senior, defenseman, Kennett; Hunter Sanders, senior, goaltender, Moultonborough/Inter-Lakes.

Player of the Year: Chris Boucher, Monadnock/Fall Mountain.

Coach of the Year: Denis Kolehmainen, John Stark/Hopkinton.

Girls’ Division I

First Team

Carissa Towlson, senior, forward, Exeter; Maggie Lee, senior, forward, Hanover; Shannon Paquette, senior, forward, Souhegan; Bryn Kable, senior, defender, Hanover; Madison Lucontoni, senior, defender, Bedford; Izzy Day, senior, goaltender, Exeter.

Second Team

Tori Leitz, senior, forward, Oyster River/Portsmouth; Dakota Markey, senior, forward, Exeter; Lauren Trippiedi, senior, forward, Bishop Brady/Trinity/West; Tory Leibel, senior, defender, Oyster River/Portsmouth; Emma Tysinger, senior, defender, Hanover; Sallie Squire, junior, goaltender, Oyster River/Portsmouth.

Honorable Mention

Ally Marshall, senior, forward, Oyster River/Portsmouth; Jaelyn Kelleher, sophomore, forward, Concord; Violet Sperry, sophomore, forward, Hanover; Catherine Torr, sophomore, defender, Saint Thomas/Winnacunnet; Clare Woodford, junior, defender, Souhegan; Lauren Frenette, senior, goaltender, Berlin/Gorham.

Player of the Year: Carissa Towlson, Exeter.

Coach of the Year: Jamie Long, Oyster River/Portsmouth.